Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PO-KO atakuje PiS, a obóz rządzący przedstawia program: Rozkręca się kampania wyborcza

Treść

Komitety wyborcze zbierają podpisy pod listami poparcia swoich kandydatów. Na rejestrację mają czas do 3 września. Tymczasem trwa kampania, w której opozycja skupia się dziś głównie na atakowaniu Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska chce dymisji Zbigniewa Ziobry oraz rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało w środę listy kandydatów w kolejnych okręgach – poinformował szef komitetu wykonawczego partii.

– Dziś mogę powiedzieć, że wychodzi nam, iż mamy 1 mln podpisów poparcia – wskazał Krzysztof Sobolewski.

Tymczasem Platforma Obywatelska ma problemy z ułożeniem list. Ze startu w Piotrkowie Trybunalskim zrezygnowała poseł Elżbieta Radziszewska. Polityk znalazła się na trzecim miejscu, choć obiecano jej dwójkę.

„Ponieważ standardy przy tworzeniu list do Sejmu w naszym okręgu daleko odbiegają od tych, których według mnie w polityce powinno się przestrzegać, odrzuciłam propozycję kandydowania” – zaznaczyła poseł PO.

Elżbiecie Radziszewskiej miało się też nie podobać wystawienie jako lidera w jej okręgu Cezarego Grabarczyka, który usłyszał prokuratorskie zarzuty.

– Kłócą się, awanturują, a w niektórych mediach można odnieść takie wrażenie, że opozycja totalna jest skonsolidowana, pełna energii, pełna pomysłów. To gdzie są pomysły? – pytał Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Problemy z listami Platforma ma także na Podkarpaciu. W połowie sierpnia z kandydowania zrezygnował prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który miał być lokomotywą listy. Teraz zrezygnowało również dwóch kolejnych polityków.

– Moje przekonanie jest takie, że ta lista nie będzie słabsza, że ktoś odszedł, a ktoś inny się na niej pojawił – zapewnił Zdzisław Gawlik z PO.

Pomimo wewnętrznych problemów opozycja skupia się na politycznych atakach. We wtorek Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Nie boimy się tej debaty – mówił rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak w TV Trwam.

– Zawsze każda dyskusja na temat wotum nieufności to świetny moment, żeby podsumować to, co udało się dokonać – powiedział Jan Kanthak.

W środę Platforma zaprezentowała projekt ustawy rozdzielającej funkcję Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. To rozwiązanie, które funkcjonowało za rządów PO-PSL.

– To było wyniesienie prokuratury na europejskie standardy – ocenił Arkadiusz Myrcha, poseł PO.

– Prokuratura pozbawiona nadzoru ministra jest dużo bardziej podatna na to, by poszczególne gałęzie prokuratury zostały uwikłane w lokalne interesy, kliki – odpowiedział Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

Brak właściwego nadzoru nad prokuraturą przyczynił się m.in. do wybuchu afery Amber Gold, a także pozwalał mafiom vatowskim okradać budżet państwa. Wykazała to sejmowa Komisja Śledcza ds. VAT – zaznaczył jej przewodniczący Marcin Horała.

– Luki w prawie podatkowym, brak uszczelnienia tego prawa, rozmontowanie prokuratury – wyliczał przewodniczący.

Działania Platformy Obywatelskiej to pokłosie informacji o zaangażowaniu wiceministra sprawiedliwości w dyskredytowanie sędziów. Od razu po publikacji został on zdymisjonowany. Tymczasem szef sztabu wyborczego PO Krzysztof Brejza, który miał stworzyć w Inowrocławiu farmę internetowych trolli, nadal pełni swoją funkcję. Polityk unika odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy.

– Jesteście państwo narzędziem hejtu wobec mojej rodziny i wobec mojej skromnej osoby – mówił Krzysztof Brejza.

Klubem Platformy nadal kieruje też Sławomir Neumann, którego oświadczenia majątkowe budzą poważne wątpliwości. Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę.

– Panie Grzegorzu, pan wyjdzie z tej pieczary i odniesie się do tych rzeczywiście realnych problemów, a nie próbuje pan sprzedawać dym, że coś złego dzieje się w państwie, bo PiS realizuje swój program – wskazywał Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada swoją konwencję programową na siódmego września.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 28 sierpnia 2019

Autor: mj

Tagi: Koalicja Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość