PKN Orlen zmierza do pozycji koncernu multienergetycznego
Treść
Fuzja PKN Orlen z Lotosem ma zrobić z polskiej spółki środkowoeuropejski koncern multienergetyczny i zwiększyć jego siłę zakupową – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. PKN Orlen odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
PKN Orlen ma stać się jednym z najważniejszych światowych graczy w branży multienergetycznej, dlatego przejmuje inną dużą spółkę – Lotos.
– Połączenie Orlenu z Lotosem ma sens. To bardzo propolskie, bardzo w interesie Polski – ocenił premier Mateusz Morawiecki.
Fuzja, jak dodał premier Mateusz Morawiecki, ma zrobić z PKN Orlen środkowoeuropejski koncern multienergetyczny i zwiększyć jego siłę zakupową. Większy koncert da większe przebicie, a to oznacza skupowanie surowca na rynkach światowych po niższych cenach. To bardzo ważne w obliczu odejścia od rosyjskiej ropy. PKN Orlen jest odpowiedzialny za dywersyfikację dostaw. To polityka, która już jest realizowana.
– Jak zapewniają odpowiedzialne osoby, które są za to odpowiedzialne, a przede wszystkim koncern PKN Orlen, do końca roku dywersyfikacja, także i w tym zakresie, już będzie możliwa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Fuzja PKN Orlen i Lotosu oraz silna pozycja polskiej spółki na arenie międzynarodowej to sukces polskiego państwa, za którym stoi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen – wskazał szef polskiego rządu.
– Dziękuję szefowi korporacji, który jest atakowany bardzo mocno przez naszych przeciwników, szefowi PKN Orlen, bo wykonuje bardzo dobrą pracę na rzecz wzmocnienia polskiego systemu elektroenergetycznego i systemu paliwowego – akcentował premier Mateusz Morawiecki.
Prezesa PKN Orlen przy każdej możliwej okazji atakuje Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
– Słyszałem, że premier Mateusz Morawiecki chce dać jakieś medale panu Danielowi Obajtkowi, prezesowi PKN Orlen. To już nawet nie jest cynizm. Nie wiem, jak nazwać tego typu lekceważenie i pogardę wobec ludzi, którzy codziennie, jak widzą ceny, to im się chce płakać – mówił Donald Tusk.
Donaldowi Tuskowi nie podoba się, że 30 procent udziałów Lotosu kupi Saudi Aramco, jeszcze bardziej krytykuje przejęcie 417 stacji paliw Lotosu przez węgierski MOL. Podział udziałów to wymogi, jakie postawiła Komisja Europejska.
W międzyczasie PKN Orlen podejmuje kolejne strategiczne inwestycje, takie jak odwierty i uruchamianie elektrowni modułowych na gaz zaazotowany. To także farmy wiatrowe na Bałtyku, inwestycja w energetykę na lądzie i to nie tylko poprzez farmy wiatrowe, ale również fotowoltaikę. To PKN Orlen ma wdrożyć w Polsce innowacyjną energetykę.
W okolicy Borów Tucholskich uruchomiliśmy dwa nowe złoża gazu ziemnego, z których produkujemy energię będącą w stanie zasilić miasto wielkości Torunia. Zgodnie ze strategią #ORLEN2030 rozwijamy niskoemisyjną energetykę gazową, uzupełniającą nasze inwestycje w źródła odnawialne pic.twitter.com/oSMTIEGx0o
— ORLEN (@PKN_ORLEN) May 18, 2022
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: Orlen