PKN Orlen realizuje działania zmierzające do budowy multienergetycznego koncernu
Treść
PKN Orlen inwestuje w energetykę, jednocześnie prężnie rozwija się w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym. Jednym z elementów budowy silnego multienergetycznego koncernu jest fuzja z Lotosem, której sprzeciwia się opozycja.
W obliczu trwającej na Ukrainie wojny silne państwo to państwo bezpieczne i niezależne energetycznie. Dywersyfikacja źródeł energii jest zatem kluczowa, ale potrzebne są także nowe inwestycje zabezpieczające Polskę. Jedną z nich jest elektrownia gazowa, która powstała w Bajerzach. Bliźniacza infrastruktura została wybudowana także w Tucholi. To inwestycje PKN Orlen. Spółka nie tylko prężnie rozwija się w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym, ale także inwestuje w energetykę.
– Budujemy silną multienergetyczną grupę o zdywersyfikowanych przychodach. Dla nas bardzo ważne jest rozwijanie pionu energetycznego zero i niskoemisyjnego – mówił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.
Chcemy, by do 2030 r. połowa produkowanego przez nas wodoru była nisko- i zeroemisyjna. Będziemy szeroko wykorzystywać go jako paliwo w transporcie, w tym na kolei. Dzięki współpracy z @Alstom pierwsze wodorowe pociągi mają szansę pojawić się na naszych torach w ciągu dwóch lat pic.twitter.com/DxFcucN7Wg
— ORLEN (@PKN_ORLEN) May 17, 2022
PKN Orlen będzie odgrywał ważną rolę w transformacji energetycznej. Prezes spółki przypomniał, że zakupiono niedawno elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Ważnym elementem zabezpieczenia energetycznego Polski są także biogazownie.
– Energetyka niskoemisyjna jest potrzebna do podtrzymania bilansu w systemie. Obecnie ona musi uzupełniać energetykę zeroemisyjną. Dlatego bardzo mocno inwestujemy choćby w elektrownie gazowe – wskazał Daniel Obajtek.
Niskoemisyjna energetyka gazowa wraz ze zwiększaniem własnego wydobycia to ważny element wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego. Uruchomione przez Grupę ORLEN nowe złoża gazu na północy Polski zasilają już krajowy system elektroenergetyczny, zwiększając naszą niezależność pic.twitter.com/EAEoBH7Zg0
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) May 18, 2022
Spółka Orlen stawia także na energię pozyskaną z atomu, która – jak mówił prezes Orlenu – w perspektywie długoterminowej zastąpi źródła gazowe, które dziś w dużej mierze do Europy dostarcza Rosja. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii. Do Polski już w październiku błękitne paliwo popłynie gazociągiem Baltic Pipe.
Komisja Europejska zapowiedziała, że wesprze finansowo państwa członkowskie w uniezależnianiu się od rosyjskich źródeł energii.
– Wojna Władimira Putina poważnie zakłóca światowy rynek energii. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych. Dlatego musimy jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.
Tymczasem, gdyby zrealizowały się plany rządu Donalda Tuska, to dziś nasze bezpieczeństwo energetyczne byłoby zagrożone. W 2011 roku, gdy ministrem skarbu państwa był Aleksander Grad, planowano oddać w ręce Rosjan rafinerię Lotosu w Gdańsku. Teraz opozycja sprzeciwia się fuzji dwóch polskich spółek – Orlenu i Lotosu. Pod listem podpisali się miedzy innymi Waldemar Pawlak i Janusz Piechociński, ministrowie w rządzie PO-PSL.
„Apelujmy o zatrzymanie procedur rozbioru grupy Lotos, opowiadając się za utrzymaniem jej w obecnej zintegrowanej strukturze. Apelujemy zwłaszcza o trzymanie struktury właścicielskiej stacji paliw, konkurujących z siecią stacji ropy Orlen” – napisali w liście ministrowie gospodarki III RP.
– Panowie nie pojmują pewnej rzeczy i nie widzą otoczenia, które nas otacza. Otaczają nas koncerny multienergetyczne, które mają zupełnie inne możliwości operacyjne, które skupują zdecydowanie większe wolumeny ropy i gazu – zwrócił uwagę Daniel Obajtek.
Do listu byłych ministrów odniósł się także wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki. Podkreślał, że fuzja Orlenu z Lotosem to nie żadna prywatyzacja, tylko budowanie multienergetycznego koncernu. [czytaj więcej]
– Ludzie, którzy chcieli przykuć Polskę do Gazpromu do roku 2037, ludzie, którzy chcieli sprzedać Lotos Władimirowi Putinowi, nie pogodzą się z tym, że w Polsce (…) będzie silny multienergetyczny koncern, który będzie w ekstraklasie firm paliwowych w Europie – powiedział Maciej Małecki.
Fuzja Orlenu z Lotosem odbywała się na zasadach, które zostały wynegocjowane z Komisją Europejską. Warunkiem było wykupienie części aktywów Lotosu przez inne podmioty, takie jak polski Unimot, węgierski MOL oraz Saudi Aramco.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 18
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: PKN Orlen