Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwszy Dzień Praw Rodziny w Polsce

Treść

Dziś po raz pierwszy obchodzimy w Polsce Dzień Praw Rodziny. Uchwałę w tej sprawie wczoraj przyjął Sejm.  Dokument zachęca wszystkich obywateli, instytucje oraz władze do stałej troski o prawa rodzin.

Rodzina – w rozumieniu uchwały  – opiera się na trwałym związku mężczyzny i kobiety opartym na sakramencie małżeństwa.

Poseł Tadeusz Wożniak, który od kilku lat walczył o ustanowienie Dnia Praw Rodziny podkreśla, że celem uchwały jest uświadomienie wszystkim Polakom, że to właśnie rodzina jest fundamentem Państwa. To ona jest podstawową komórką w społeczną – dodaje.

– Pokazujemy, że fundamentem w państwie powinna być rodzina tradycyjna, a za taką uważamy trwały związek kobiety i mężczyzny otwarty na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci. Tu więc wyraźnie określiliśmy, o jakiej rodzinie mówimy, na jakim fundamencie chcemy budować państwo. Rodzina musi być oparta na małżeństwie. Jako katolicy myślimy tu o ślubie kościelnym, ale w uchwale rozmawiamy na gruncie prawa świeckiego. Ślub kościelny także musi być zarejestrowany w urzędzie prawa cywilnego, a więc mówimy o tym, który ma skutki prawne w państwie –  wyjaśnia poseł.

Ustanowienie Dnia Praw Rodziny na 22 października nawiązuje do ogłoszenia przez stolicę apostolską Karty Praw Rodziny. Nastąpiło to 22 października 1983 roku.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 października 2016

Autor: mj

Tagi: Pierwszy Dzień Praw Rodziny w Polsce