Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pielęgniarki wnioskują o eliminację jednoosobowych dyżurów

Treść

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wnioskuje o wyeliminowanie pełnienia jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne. Takich przypadków – jak zaznacza Rada – jest wiele.

Pisma z oficjalnym stanowiskiem w tej sprawie samorząd pielęgniarski skierował do resortu zdrowia, rzeczników: praw pacjenta, praw dziecka i praw obywatelskich oraz konsultantów krajowych ds. pielęgniarstwa i położnictwa. Rada apeluje też do ministra zdrowia o pilne podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania takich praktyk.

W jej ocenie, powodują one, że jakość udzielanych świadczeń spada, co może rzutować na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, podziela stanowisko samorządu pielęgniarskiego. Ma też nadzieję na wypracowanie regulacji, które zapobiegną zdarzeniom niepożądanych, mogącym pojawić się przy małej ilości personelu dyżurującego.

Sytuacja, w której jest jednoosobowa obsada dyżuru, w sposób oczywisty stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów, jak i dla osób, które wykonują zawód medyczny, ponieważ to się wiąże z odpowiedzialnością zawodową. Tutaj trzeba widzieć to niebezpieczeństwo po obu stronach, czyli ten, który wykonuje tę pracę, naraża innych na niebezpieczeństwo, jak i siebie. Zatem w pełni popieram stanowisko samorządu pielęgniarskiego, przyłączając się do tego apelu do ministra – wskazuje Maria Ochman.

Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obecne rozporządzenie ministra zdrowia dot. sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych powinno zostać zastąpione nowymi regulacjami.

Te z kolei muszą uwzględniać wskaźnik zatrudnienia adekwatnie do profilu oddziału szpitalnego i realizowanych w nim świadczeń.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 27 września 2017

Autor: mj

Tagi: Pielęgniarki wnioskują o eliminację jednoosobowych dyżurów