Państwa przygotowują się na twardy Brexit
Treść
Czy czeka nas twardy Brexit? Wiele państw już przygotowuje się na taką ewentualność. Nadzwyczajny plan działań opracowuje m.in. włoski rząd.
Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.
– Jestem pewna, że dotrzymam terminu Brexitu – to właśnie zamierzam zrobić dla brytyjskiej opinii publicznej – zaznaczyła premier Theresa May.
Problem w tym, że nie ma jeszcze umowy, która określałaby warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– Czekamy na propozycje ze strony premier Theresy May – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu podkreślił, że potrzebne są kreatywne i elastyczne rozwiązania. Wynegocjowaną wcześniej umowę odrzucił brytyjski parlament. Jeśli nie dojdzie do wynegocjowania nowej umowy, pod głosowanie w Izbie Gmin trafi stary projekt. I wtedy Brytyjczycy będąwybierać między tym, co narzuca Unia, a twardym Brexitem. Wiele krajów UE już przygotowuje się na taki scenariusz.
– Włochy, tak jak Francja i inne kraje, przygotowują się na najgorszą możliwość, czyli na twardy Brexit – wskazał dr Tomasz Niedokos.
Włoski rząd już opracowuje nadzwyczajny plan działań w związku z twardym Brexitem. Ma on dotyczyć między innymi działalności służb celnych, portów, lotnisk oraz firm.
Przygotowania trwają także w Wielkiej Brytanii.
– W Wielkiej Brytanii też trwają przygotowania zakrojone na szeroką skalę z udziałem planistów wojskowych – z możliwością zamieszek, które mogłyby wybuchnąć po twardym Brexicie – dodał dr Niedokos.
Wiele państw liczy jednak, że dojdzie do porozumienia.
– Wszyscy jesteśmy zainteresowani – razem z brytyjskim parlamentem i brytyjskim rządem – dążeniem do uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, ponieważ jest to lepsze dla nas wszystkich – powiedziała kanclerz Angela Merkel.
– Wydaje się, że najmniej takiego obrotu sprawy życzą sobie Niemcy. Kanclerz Angela Merkel może naciskać na pomyślne zakończenie negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią – wskazał dr Tomasz Niedokos.
Twardego Brexitu najbardziej obawia się Irlandia
– To mogłoby naruszyć porozumienie z 1998 r., zakłócić proces pokojowy, który przyniósł duże efekty przez 20 lat obowiązywania – dodał politolog.
Obaw jest bardzo wiele. Twardy Brexit wywróci do góry nogami cały handel w Unii Europejskiej. Wrócą nie tylko cła, ale też kontrole na granicach, np. weterynaryjne, fitosanitarne czy paszportowe. Dlatego tak ważne dziś staje się wypracowanie porozumienia. Unia Europejska stawia twarde warunki i mówi wprost, że nie będzie renegocjacji umowy ws. Brexitu. Przez najbliższe tygodnie grupy ekspertów z obu stron będą próbowały znaleźć kompromis, który pozwoli na przyjęcie umowy brexitowej w brytyjskim parlamencie.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 10 lutego 2019
Autor: mj