Oświatowa "Solidarność" przygląda się zmianom w edukacji
Treść
Oświatowa „Solidarność” przygląda się zapowiedzianym przez rząd zmianami zmianom w strukturze szkół, w tym likwidacji gimnazjów. W związku z tym wystosowała apel o wprowadzenie pakietu osłonowego dla zwalnianych nauczycieli.
W połowie września minister edukacji Anna Zalewska skierowała do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa projekty: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzić: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe oraz stopniowo wygaszać gimnazja. Zmiany te miałyby rozpocząć się we wrześniu przyszłego roku. Budzą one jednak wiele znaków zapytania wśród oświatowej „Solidarności”.
– Wprowadzenie nowego ustroju oświatowego w Polsce budzi bardzo nasz niepokój i nie tylko nasz, wszystkich pracowników oświaty, ponieważ nakładają się dwie bardzo negatywne zjawiska: niż demograficzny i likwidacja gimnazjów. I tu mamy najwięcej zastrzeżeń i propozycji do pani minister, a idąc dalej nawet do rządu – powiedział Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Ryszard Proksa mówił także, że oświatowa „Solidarność” ma zastrzeżenia co do finansowania zmian. Ministerstwo zapowiedziało, że odbędzie się to bez kosztów.
– Wiemy, że każda reforma kosztuje. Pani minister mówi, że jest to bezkosztowa reforma. Na pewno nie. Będzie ona kosztować nauczycieli i samorządy […]. Będziemy apelować do pani minister i rządu, by w okresie przejściowym zabezpieczyć jakieś środki, które nie spowodują tego, że nauczyciele zapłacą najwyższą cenę za reformę – powiedział Ryszard Proksa.
Rzecznik prasowy SKOiW MSZZ „Solidarność Wojciech Jaranowski wyjaśnił, że oświatowej “Solidarności” chodzi o przywrócenie nauczycielom prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury, wydłużenie czasu stanu nieczynnego oraz wyższe odprawy.
– Chcemy rozmawiać nie tylko z panią minister, ale też z panią premier, na temat pakietu osłonowego – powiedział Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.
Oświatowa „Solidarność” szacuje, że w związku z planowaną reformą pracę może stracić około 36 tysięcy nauczycieli.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 29 września 2016
Autor: mj
Tagi: Oświatowa Solidarność przygląda się zmianom w edukacji