Opozycja rozbita na trzy bloki w jesiennych wyborach
Treść
Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów w Sejmie i Senacie. O lewicowej koalicji mówiło się jeszcze przed decyzją Grzegorza Schetyny o odrzuceniu współpracy z SLD. Wciąż swojego miejsca na scenie politycznej szuka Kukiz’15. Podział opozycji na trzy bloki zmniejsza szanse Platformy Obywatelskiej na dobry wynik wyborczy.
Wczoraj przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ogłosił, że jego partia do wyborów nie pójdzie z PSL-em i partiami lewicowymi.
– Idziemy do tych wyborów jako Koalicja Obywatelska, ale nie jako koalicja partii politycznych – zaznaczył Grzegorz Schetyna, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej.
Takie stanowisko wywołało oburzenie lewicy. W piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem poinformowały o połączeniu sił.
– Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać, bo chcemy wygrać z PiS-em, bo chcemy przedstawić wizję lewicową Polkom i Polakom – mówił przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.
Nowy blok o nazwie Lewica połączy partie w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Ma to być druga siła w kraju – dodał Sławomir Gromadzki z Wiosny.
– Ma szansę przekroczyć wynik PO, będzie to wynik dwucyfrowy z dwójką z przodu – zapewniał Sławomir Gromadzki.
W przyszłym tygodniu koalicja zaprosi do współpracy wszystkie lewicowe partie polityczne, organizacje kobiece oraz fundacje i ruchy miejskie. Lewica pracuje jeszcze nad programem – zaznaczył Adrian Zandberg z Lewicy Razem.
– Po pierwsze jutro powołujemy wspólny sztab, po drugie od jutra rusza z pracami zespół, który dokona ostatnich uzgodnień programowych. Dlaczego mówię o ostatnich uzgodnieniach programowych? Bo te programy istnieją, co różni lewicę od znacznej sceny politycznej – mówił Adrian Zandberg, przewodniczący Lewicy Razem.
Swoją drogą idzie także Polskie Stronnictwo Ludowe, które jako Koalicja Polska próbuje poszerzyć się o samorządowców i ugrupowania centrowe. Nieoficjalnie mówi się, że PSL podpisze porozumienie z Kukiz’15 i Bezpartyjnymi Samorządowcami. Na decyzję trzeba jeszcze poczekać – podkreślił Krzysztof Paszyk z PSL.
– Jutro jest inauguracja kampanii PSL w Piątku w województwie łódzkim. Naprawdę trochę cierpliwości. Będziemy na bieżąco informować o postępach – mówił Krzysztof Paszyk.
Rozpad opozycji na trzy bloki koalicyjne zaszkodzi pozycji Platformy w Sejmie – zauważył politolog doktor Łukasz Stach. Koalicja Obywatelska straci również w Senacie, jeśli nie poszerzy swojego składu.
– Specyfika jednomandatowych okręgów wyborczych preferuje duże ugrupowania, ona sprzyja powstaniu dwubiegunowego systemu partyjnego. Z tego też tytułu PiS prowadząc kampanie wyborczą i mając za przeciwnika rozdrobnioną opozycję, łatwiej może sięgnąć po zwycięstwo w tych wyborach – zaznaczył politolog dr Łukasz Stach.
W ubiegły weekend podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawił sześć głównych postulatów programowych. To m.in. podwyżki wynagrodzeń, zmiany w ochronie zdrowia, utrzymanie trzynastej emerytury, ochrona klimatu z wyeliminowaniem węgla w energetyce do 2040 roku, zniesienie handlu w niedzielę i wprowadzenie związków partnerskich. Prawo i Sprawiedliwość apeluje do Grzegorza Schetyny o przedstawienie kosztów związanych z propozycjami programowymi.
– Panie przewodniczący, bardzo prosimy o przedstawienie wyliczeń, żeby nie mamić Polaków pustymi obietnicami, co państwo w ostatnich dniach czynicie – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Pierwszy możliwy termin wyborów parlamentarnych to 13 października.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 19 lipca 2019
Autor: mj