Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od listopada dłużej z dzieckiem

Treść

Urlopy macierzyńskie dłuższe o dwa tygodnie


Uchwaloną wczoraj przez Sejm nowelizację kodeksu pracy ma do końca miesiąca przyjąć Senat i podpisać prezydent. Urlopy macierzyńskie zostaną wydłużone zaledwie o dwa tygodnie. Posłowie PiS zapowiadają jednak, że w przyszłym roku będą się starać o kolejne płatne tygodnie dla matki z dzieckiem. Ministerstwo pracy szacuje, że z dłuższych urlopów skorzysta jeszcze w tym roku ponad 100 tys. kobiet.
O wydłużeniu urlopu macierzyńskiego z 16 do 18 tygodni zdecydował wczoraj Sejm, przyjmując nowelizację kodeksu pracy. Jednocześnie posłowie odrzucili poprawki SLD zakładające m.in. wprowadzenie półrocznego zakazu zwalniania kobiet z pracy po powrocie z tego urlopu. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 399 posłów, przeciw było 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgodnie z nowelizacją, urlop macierzyński wyniesie: przy pierwszym dziecku 18 tygodni (obecnie 16), a przy każdym następnym 20 tygodni (obecnie 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, np. bliźniąt, urlop macierzyński wynosiłby 28 tygodni (teraz 26).
Wydłużony urlop macierzyński będzie też dotyczył osób, które adoptują lub przyjmują do rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 lat (18 tygodni). Według szacunków ministerstwa pracy, jeśli znowelizowana ustawa wejdzie w życie w listopadzie, to skorzysta z niej do końca roku - zakładając, że będzie obowiązywać kobiety w trakcie urlopu i te, których czas przebywania z dzieckiem już się kończy - ponad 100 tys. kobiet. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, wydłużenie urlopów macierzyńskich o tydzień kosztuje budżet państwa ok. 75 mln zł.
Anna Skopinska, "Nasz Dziennik" 2006-10-19

Autor: ea