Od dziś zmiany w prawie o prokuraturze
Treść
Dziś wchodzi w życie nowe prawo o prokuraturze, która m.in. łączy funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Równocześnie kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet. Nowym szefem prokuratury zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Premier Beata Szydło odnosząc się do zmian mówiła wczoraj, że mają one przywrócić wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo.
Mecenas Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu mówi, że połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości wynika z dbałości o funkcjonowanie państwa.
– Ten model, zaproponowany w poprzedniej kadencji i funkcjonujący za wolą PO oraz PSL był modelem niesprawnego państwa, gdzie odwoływano się do prokuratury jako podmiotu zewnętrznego. Dzisiaj musimy pamiętać, że funkcje państwa muszą być odpowiedzialne. W momencie, kiedy prokuratura była poza odpowiedzialnością organów państwa i urzędników, przestała być funkcjonalna wobec praworządności, ścigania przestępstw i dochodzenia praw nas wszystkich, rzetelności, funkcjonowania systemu prawa, gdzie państwo odgrywa rolę wiodącą – podkreślił mecenas Piotr Andrzejewski.
Posłowie PO odnosząc się do zmian ocenili, że kończy się czas niezależnej prokuratury, a zaczyna okres „pisokratury”.
Z kolei szef Nowoczesnej Ryszard Petru wyraził obawę, że po zmianach w prokuraturze będą w Polsce „procesy pokazowe”.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 4 marca 2016
Autor: mj