Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obietnice Polskiego Ładu

Treść

Nie milkną komentarze po prezentacji Polskiego Ładu. Eksperci pozytywnie oceniają rozwiązania zaproponowane w ramach programu. Tymczasem założenia szeroko krytykowane są między innymi przez opozycję.

7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, które wygenerują pół miliona nowych miejsc pracy, mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 metrów kwadratowych bez formalności, emerytury bez podatku do 2,5 tysiąca złotych – to pięć fundamentów polskiego ładu.

– Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet coś trudniejszego: polskie marzenia – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Ten program rząd będzie realizował w najbliższych latach.

– Polski Ład jest po to, żeby wytyczyć szlak na przyszłość – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład szeroko komentują eksperci. Poza finansowaniem potrzebne są także zmiany systemowe, zaznacza ekonomista Paweł Dołkowski.

– Oprócz finansowania z budżetu, tak jak np. 7 proc. na służbę zdrowia, ważne jest też, aby przy okazji zrobić zmiany systemowe. Nie tylko tę służbę finansować, bo ona zawsze będzie workiem bez dna, ale jeszcze wprowadzić zmiany systemowe, które pozwolą racjonalnie wydawać pieniądze w tym systemie, przede wszystkim zgodnie z potrzebami pacjentów – podkreślił Paweł Dołkowski, ekonomista.

Prof. Zbigniew Krysiak powiedział, że wsparcie mieszkalnictwa w zaproponowanej formie jest dobrym rozwiązaniem. Działania mają wzmocnić polską rodzinę.

– Ten element będzie wpływać pozytywnie na populację. „500 plus” jest ważnym czynnikiem, ale można powiedzieć, że chyba jednak ważniejszym czynnikiem jest sprawa mieszkania – zwrócił uwagę ekonomista.

Prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podkreślił, że społeczeństwo liczy, iż to nie będą tylko obietnice.

– Te konkrety muszą być zrealizowane. One mają walor czegoś, co przypomina „500 plus”, zatem są obietnica, na która ludzie czekali. To nie dotyczy już tylko rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, ale to prawie 18 mln Polaków (kwestia związana z podatkami) – wskazał.

Polski Ład krytykuje opozycja. Platformowa Obywatelska już przed prezentacją programu rozpoczęła akcję #NieładPis krytykującą działania rządu.

„Milion aut elektrycznych, 100 tys. mieszkań, lux-torpeda, prom ze Szczecina, program kosmiczny, wzrost inwestycji do 25 proc. PKB, 22 mosty, oczka wodne, kanały żeglugi. Niespełnione obietnice. Zamiast tego – najwięcej ponadnormatywnych zgonów w UE. #NieładPiS #ObiecaliOszukali” – napisał na Twitterze Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Dr Jakub Koper, socjolog, zaznaczył, że dla PO jest to krytyczny moment. Nie ma ona bowiem żadnych pomysłów na rządzenie Polską.

– Zaprezentowanie Polskiego Ładu w momencie, kiedy Platforma ma prawdopodobnie najgorsze sondaże od swojego powstania jest gwoździem do trumny tej formacji – mówił Jakub Koper.

Mocne i słabe strony Polskiego Ładu wypunktowała Lewica.

„Część propozycji z #NowyŁad brzmi dobrze, część fatalnie. Ale na razie to tylko hasła i obietnice. Czekamy na projekty ustaw. Czeka nas olbrzymia praca w parlamencie – poprawiać te, które się da. Blokować te, których poprawić się nie da. Dla opozycji to egzamin polit. Dojrzałości” – to twitterowy wpis przewodniczącego Lewicy, Krzysztofa Gawkowskiego.

Nowy Ład czeka teraz ścieżka legislacyjna. Dokument zostanie przyjęty przez rząd we wrześniu.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 16

Autor: mj