Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Obchody 34. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku z udziałem Prezydenta RP

Treść

Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku oraz Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” organizują obchody 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczną się 18 października o godz. 17.30 w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku pod patronatem i z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, patronatem Honorowym Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa oraz patronatem Prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego.

Ze względów organizacyjnym wejście na plac Sanktuarium otwarte będzie w godzinach 14.00-16.15.

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania księdza do chwili wrzucenia go do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie uciekł z auta, ale esbecy go dogonili i pobili. Na podstawie sekcji zwłok potwierdzono, że był brutalnie bity oraz związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi. Prawdopodobnie zginął 19 października, zanim został wrzucony do wody, ale pojawiały się też inne wersje, których nigdy nie potwierdzono.

Informację o uprowadzeniu ks. Popiełuszki podano w „Dzienniku Telewizyjnym” 20 października. W kościele św. Stanisława Kostki, gdzie kapłan działał przez cztery lata, zaczęły gromadzić się tłumy – na Mszy św., różańcu i Apelu Jasnogórskim. Działo się tak także w dniach następnych.

24 października władze podały, że wśród sprawców porwania są funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a 27 października ówczesny szef MSW gen. Czesław Kiszczak podał trzy nazwiska: Piotrowskiego, Pękali i Chmielewskiego.

Informację o wyłowieniu z Wisły pod Włocławkiem ciała ks. Jerzego Popiełuszki podano 30 października. Zwłoki były tak zmasakrowane, że rodzina identyfikowała je tylko na podstawie znaków szczególnych. Do nóg kapłana przywiązany był 11-kilogramowy worek z kamieniami.

Księdza Jerzego Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a nie na Powązkach czy w rodzinnej Suchowoli – jak chciały ówczesne władze. W pogrzebie, 3 listopada 1984 r., wzięło udział ok. 800 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. Do grobu zaczęły ściągać pielgrzymki z całej Polski. Przy grobie księdza Jerzego modlił się w 1987 roku papież Jan Paweł II.

W procesie morderców księdza Jerzego Popiełuszki (tzw. procesie toruńskim) Grzegorz Piotrowski został skazany na 25 lat więzienia, jego przełożony, wiceszef IV departamentu MSW Adam Pietruszka – także na 25 lat; Leszek Pękala – na 15 lat i Waldemar Chmielewski – na 14 lat. Wszyscy wyszli z więzienia przed upływem całej kary. Grzegorz Piotrowski opuścił więzienie po 16 latach (2001 r.), Adam Pietruszka po dziesięciu (1995 r.) Leszek Pękala – po pięciu (1990 r.), Waldemar Chmielewski – po ośmiu (1993 r.).

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 14 października 2018

Autor: mj

Tagi: Andrzej Duda bł. ks. Jerzy Popiełuszko Włocławek