NIK: ok. 20 proc. gmin nie zapewnia seniorom opieki
Treść
Prawie 20 proc. polskich gmin nie zapewnia seniorom opieki w miejscu zamieszkania. Takie dane przedstawiła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
Liczba osób objętych opieką domową z roku na rok rośnie, jednak – według NIK – w stopniu niewystarczającym. W 2016 r. usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania otrzymywało nieco ponad 1 proc. osób powyżej 60. roku życia. Jest to niecałe 100 tys. To najmniej kosztowna dla samorządów forma opieki nad seniorami. Jednak część z osób mogła nie wiedzieć o możliwości uzyskania takiej pomocy.
W większości kontrolowanych gmin informacje na ten temat udostępniano jedynie w internecie i na tablicach ogłoszeń w urzędach.
Jak poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, kolejnym problemem jest brak określonych standardów opieki w miejscu zamieszkania.
– To skutkowało nieokreśleniem szczegółowego katalogu czynności przewidzianych do wykonania w ramach usług opiekuńczych. A gdy dokładnie nie wiadomo, co w ramach swoich działań mają robić opiekunowie, niemożliwa jest faktyczna ocena poziomu ich pracy. Kontrole i wizyty monitorujące prowadzone przez ośrodki pomocy społecznej miały więc charakter czysto formalny. Pracownicy socjalni z reguły nie stwierdzali nieprawidłowości i niedociągnięć, co stoi w sprzeczności z opiniami niemal 70 proc. seniorów uczestniczących w anonimowym badaniu ankietowym – oświadczył prezes NIK.
Liczba seniorów potrzebujących opieki środowiskowej stale rośnie. Aktualnie wynosi ok. 2 mln osób.
Jednocześnie z uwagi na zmniejszanie się rodzin i emigrację zarobkową, seniorzy coraz rzadziej mogą liczyć na pomoc ze strony bliskich. Opieka w miejscu zamieszkania jest więc dla niech często jedyną formą wsparcia.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 21 lipca 2018
Autor: mj