Niemcy sprzeciwiają się decyzji w sprawie maksymalnych cen gazu
Treść
Unijni ministrowie energii nie podjęli ostatecznej decyzji w sprawie maksymalnych cen gazu. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 13 grudnia. Maksymalnym cenom sprzeciwiają się głównie Niemcy.
Rada Europejska w październiku zdecydowała o wprowadzeniu maksymalnej ceny, za którą państwa Wspólnoty będą mogły kupować gaz na giełdach. To miałoby chronić gospodarki poszczególnych państw przed nadmiernymi wzrostami cen. Rozwiązanie poparło większość państw Wspólnoty, przeciwne były głównie Niemcy. Szczegóły wprowadzenia maksymalnych cen miała przygotować Komisja Europejska. Dopiero we wtorek urzędnicy przedstawili swoją propozycję.
Minister klimatu, Anna Moskwa, surowo oceniła rozwiązania przedstawione przez Komisję.
– Propozycję, która pojawiła się przedwczoraj, traktujemy jako żart. Trudno poważnie do niej podejść – stwierdziła Anna Moskwa.
Brukselscy urzędnicy zaproponowali, aby maksymalna cena wyniosła 275 euro za MWh. Stawka musi się utrzymywać przez dwa tygodnie, aby mechanizm ograniczający wzrost cen mógł zadziałać.
– Znowu zaproponowano pułap cenowy dla gazu, który jest tak wysoki, że niektórzy nazywają go homeopatycznym. Cena gazu, która została zaproponowana, jest zdecydowanie za wysoka – oznajmił Mateusz Morawiecki.
Rozwiązanie przedstawione przez Komisję Europejską spowoduje, że mechanizm realnego wprowadzenia maksymalnych cen może nie być nigdy zastosowany, a o to chodzi Niemcom.
– To kolejny sprawdzian, czy Komisja będzie stała po stronie większości państw europejskich i po stronie obywateli, którzy już doświadczają zimy, czy jednak ciągle będzie prowadziła ukryte negocjacje z Niemcami – rzekła Anna Moskwa.
Unijni ministrowie odpowiedzialni za energię nie rozstrzygnęli, jaka ma być maksymalna cena gazu. Decyzja ma zapaść 13 grudnia. Maksymalna cena gazu, do poziomu której państwa unijne mają kupować gaz, ma ograniczyć koszty energii, a te są ciągle wysokie, a od nowego roku mogą być jeszcze wyższe. To wszystko za sprawą zwinięcia tarczy antyinflacyjnej, co nakazuje nam Komisja Europejska.
Koniec z obniżonymi stawkami VAT i akcyzy na paliwa – zauważył ekonomista, Bogdan Piątkowski.
– Podatki rosną, ale marża Orlenu spada. Oczywiście Orlen twierdzi, że nic nie zarabia na tym (…), jednakże może się okazać, że Orlen może to sprzedawać taniej, a co najmniej w porównywalnej cenie jak obecnie – powiedział Bogdan Piątkowski.
Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zapewniał, że koncern nie utrzyma stabilnej ceny benzyny i ropy.
„W związku z wytycznymi KE skutkującymi podwyższeniem VAT na paliwa do 23 proc. wykorzystamy efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy. Już robimy wszystko, aby utrzymać stabilne ceny paliw w Polsce i cały czas są one jednymi z najniższych w całej UE” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek.
W związku z wytycznymi KE skutkującymi podwyższeniem VAT na paliwa do 23% wykorzystamy efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy. Już robimy wszystko, aby utrzymać stabilne ceny paliw w Polsce i cały czas są one jednymi z najniższych w całej UE
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) November 23, 2022
Ciężar łagodzenia skutków wzrostu cen energii spowodowanej głównie agresja Rosji na Ukrainę będzie przeniesiony z budżetu państwa na budżety koncernów paliwowych i energetycznych. Kluczowe jest pytanie o marżę producencką – podkreślał Bartłomiej Gabryś,
– Czy poszczególne podmioty gospodarcze odpowiedzialne za wprowadzenie czy paliwa, czy energii będą chętne do tego, aby marże zmniejszyć, a także aby się nieco z nią podzielić z nami jako użytkownikami – podsumował Bartłomiej Gabryś, ekonomista.
Po Nowym Roku okaże się, w jakim zakresie koncerny wezmą na siebie obniżenie kosztów paliw.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj