Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie dać się nadciśnieniu

Treść

Już 40 proc. Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Eksperci twierdzą, że należy się liczyć z większą liczbą zgonów z powodu powikłań, gdyż wielu chorych jest niezdiagnozowanych, a tylko jedna czwarta jest skutecznie leczona. 

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Najwięcej chorych jest w przedziale wiekowym po 50 roku życia. Wiele osób nie wie, że ma chorobę. Pierwszym  poważnym objawem może być zawał serca czy udar mózgu.

– Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu krążenia w Polsce. Ocenia się, że prawie 40 proc. dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym częstość nadciśnienia rośnie z wiekiem. U osób powyżej 60 roku życia nawet 70 proc. osób ma nadciśnienie tętnicze – mówi prof. Piotr Jankowski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Zgodnie z wytycznymi przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość mniejszą niż skurczowe 140 i rozkurczowe 90. Tylko systematyczne mierzenie ciśnienia może pomóc w diagnozie choroby i szybkim wdrożeniu leczenia.

Co ważne, nadciśnienie nie zawsze jest rozpoznawalne. Niestety wciąż w Polsce u wielu osób, które mają wysokie ciśnienie, choroba nie jest rozpoznawana. W związku z tym nie może być wdrożone odpowiednie leczenie – zauważa lekarz.

Diagnoza jest niezwykle ważna. Z roku na rok wzrasta śmiertelność Polaków związana z powikłaniami nadciśnienia tętniczego. Wiąże się to z tym, że wielu chorych jest nieskutecznie leczonych.

Wśród powikłań nadciśnienia tętniczego nieleczonego albo niezdiagnozowanego w pierwszym rzędzie należy wymienić zawał serca, niewydolność serca, arytmie, udary mózgu, czyli wylewy, tętniaki aorty, niewydolność nerek, ale również choroby oczu prowadzące do ślepoty – wskazuje prof. Piotr Jankowski.

Lekarz przypomina, że tylko diagnoza i wdrożenie właściwego leczenia gwarantuje powrót do zdrowia i uniknięcie groźnych następstw schorzenia.

Poza dowodami, że rokowanie poprawia zdrowy styl życia – regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta – to drugą ważną rzeczą jest regularne stosowanie leków. Optymalnie, jeśli stosujemy kilka leków, to warto zapytać lekarza, czy może jest dostępny preparat, w którym w jednej tabletce jest kilka substancji czynnych – zaznacza lekarz.

Więcej informacji dotyczących nadciśnienia tętniczego, m.in. jadłospis zapobiegający nadciśnieniu, a także obszerny wywiad z prof. Piotrem Jankowskim, znajdziemy w listopadowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

Nadciśnienie tętnicze nie boli, a czyni ogromne spustoszenie w organizmie. Co roku wielu ludzi traci zdrowie i życie z powodu zawałów czy udarów, które są następstwem nieleczonego nadciśnienia. Dlatego w listopadowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” kardiolog radzi, jak nie dopuścić do tej choroby, a jeżeli już się pojawi – jak ją skutecznie leczyć – mówi Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj