Nauka się nie zmieni
Treść
Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik
Możemy być spokojni, nauka Kościoła o rodzinie nie zostanie zmieniona, ponieważ pochodzi od samego Jezusa – zapewnił ks. kard. Gerhard Müller.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary ogłosił w sobotę świątynię sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska) bazyliką mniejszą.
Stojący na czele kongregacji strzegącej depozytu wiary ks. kard. Gerhard Müller przyznał, że w czasie swego kilkudniowego pobytu w Polsce często był pytany, czy teraz, po synodzie, zostanie zmieniona nauka o rodzinie. – Słowa Pana Jezusa o małżeństwie i rodzinie zostały wypowiedziane przez Jezusa i przekazane nam na kartach Ewangelii i pozostaną na całą wieczność aktualne. Dlatego że fundamentem małżeństwa jest sakrament, który ustanowił Chrystus – podkreślił, przemawiając na zakończenie uroczystości w Skarżysku-Kamiennej, ksiądz kardynał. Zwrócił uwagę, że jest to sakrament opierający się na planie Bożego zbawienia dla człowieka. – Dlatego miłość i wierność, którą ślubują sobie małżonkowie przy ołtarzu Pańskim, jest wyrazem tej miłości i wierności, którą otrzymują od Boga. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela – przypominał ks. kard. Müller. Zwrócił jednocześnie uwagę, że właśnie owocem tej miłości i wierności są m.in. dzieci. – One mają prawo do tego, aby mieć ojca i mieć mamę, czyli mieć rodziców, którzy będą je kochać i których też one mogą kochać – podkreślił ksiądz kardynał. Wskazał też, że mamy za wzór ten wspaniały model rodziny – Rodziny z Nazaretu, którą stanowili Jezus, Maryja i Józef. – Módlmy się w związku z tym za drugą część synodu, która będzie w przyszłym roku, aby ojcowie synodalni pod natchnieniem Ducha Świętego dokonali dobrych wyborów, a nie słuchali tych głosów ze świata, które próbują tendencyjnie zmienić tę jedną, jedyną i właściwą naukę Kościoła – zachęcał prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Warto wspomnieć, że dzień wcześniej ks. kard. Gerhard Müller, goszcząc na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podkreślał, że synod biskupów zwołany przez Franciszka miał na celu wzmocnienie rodziny. – Bóg powołał mężczyznę i kobietę z miłości. W wielu krajach relacje międzyludzkie są niszczone. Naszym celem jest je wzmocnić –podkreślał prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Zwracał także uwagę, aby mówiąc o rodzinie, nie zapominać o dzieciach, „ponieważ one są najważniejsze w rodzinie, są naszą przyszłością”. – Mam nadzieję, że Polska stanie się krajem pozytywnym wobec dzieci, czyli krajem, w którym będzie najwyższa liczba narodzin w Europie, ufamy, że tak będzie. Polska ma być wzorem dla katolickiego świata – mówił ksiądz kardynał.
Warto podkreślić, że także w czasie sobotniej uroczystości podniesienia do rangi bazyliki mniejszej kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej potwierdzenie przez ks. kard. Gerharda Müllera nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny odbierane było owacjami wiernych. Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił prefekt Kongregacji Nauki Wiary, koncelebrowali arcybiskupi, biskupi i ponad 150 kapłanów. Papieski dekret w sprawie ogłoszenia kościoła tytułem bazyliki mniejszej odczytał były ordynariusz radomski ks. abp Zygmunt Zimowski, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – 30 lat temu stał tutaj kiosk, który rozpowszechniał komunistyczną propagandę. Ile się zmieniło? Dlatego to miejsce jest miejscem przemienienia. Ale czy tylko miejscem przemienienia zewnętrznego? Niech będzie – i to są moje życzenia – również miejscem przemienienia naszych serc – mówił ksiądz arcybiskup. W homilii ks.kard. Müller dziękował za świadectwo miłosierdzia, jakie dokonuje się u stóp Matki Bożego Miłosierdzia. Przypomniał słowa Papieża Franciszka, który mówił, że Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem, tylko my często męczymy się, gdy o nie prosimy. – Niech więc w tej bazylice obficie udzielane i doświadczane będzie miłosierdzie Boże. – Trwajcie na modlitwie z Matką Miłosierdzia. Niech wierni korzystają tutaj z daru Bożego przebaczenia. Niech pogubieni na drogach świata spotykają tutaj czekającego Boga – apelował prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Uroczystości ogłoszenia świątyni bazyliką mniejszą, które transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam, były jednocześnie jubileuszem 25-lecia istnienia miejscowej Ostrej Bramy, z cudownym, koronowanym papieskimi koronami obrazem Matki Bożej. Do tej pory w diecezji radomskiej były tylko dwie bazyliki: sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie i kościół św. Kazimierza w Radomiu.
Sławomir Jagodziński, Skarżysko-KamiennaNasz Dziennik, 27 października 2014
Autor: mj