Nauka online w związku z pandemią koronawirusa
Treść
Tegoroczne próbne matury i próbne egzaminy ósmoklasisty uczniowie napiszą w domach. Od środy wszyscy uczniowie powinni rozpocząć naukę na odległość. Zobowiązani zostali do tego dyrektorzy szkół i nauczyciele. Nie wszędzie się to udało.
Gabrysia ze szkoły podstawowej w Mońkach już od kilku dni uczy się zdalnie w domu.
– Lekcje dostajemy od nauczycieli messengerem, czasami wysyłają nam linki, na które musimy wejść. Tam rozwiązujemy ćwiczenia i przepisujemy je do zeszytu – powiedziała Gabriela Supińska, uczennica.
Zdalnie pracuje też Dawid z Rzeszowa, tegoroczny maturzysta.
– Mam materiał do zrobienia sam w domu, więc ta nauka przez internet tak naprawdę jest dla mnie taką pomocą. W razie gdybym czegoś nie wiedział, to zawsze się mogę dopytać – oznajmił Dawid Biesiadecki-Dziuba.
Od środy nauczyciele mają obowiązek prowadzić lekcję na odległość. Mogą także oceniać pracę uczniów.
– Epidemia doprowadziła do tego, że musimy inaczej sobie zorganizować życie. Także i kształcenie. To, dlatego przechodzimy na nauczenie na odległość – mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z portalu www.gov.pl/zdalnelekcje, a także wielu narzędzi internetowych udostępnionych za darmo przez prywatne podmioty. W pierwszym dniu obowiązkowej zdalnej nauki część systemów edukacyjny miała problemy. Zostały one jednak rozwiązane.
– Nauczyciele w większości pracowali już w takiej czy innej formie zdalnie, czy to brali udział w konferencjach on-line, czy w kursach internetowych, więc tutaj przejście na kontakt z młodzieżą to była tylko kwestia dostosowania się do sytuacji – podkreślił nauczyciel Tadeusz Lech.
Z pomocą nauczycielom i uczniom przychodzi także Instytut Pamięci Narodowej, który uruchomił nowy portal www.edukacja.ipn.gov.pl
– Od 20 lat edukacja jest jednym z filarów, jednym z głównych zadań, jednym z elementów misji IPN – oznajmił dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
Wiadomo już, że z powodu zamkniętych szkół tegoroczne egzaminy próbne maturzystów i ósmoklasistów zostaną przeprowadzone zdalnie. W internecie mają być opublikowane arkusze egzaminacyjne.
– Mamy nadzieje, że ta forma propozycji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pomoże przygotować się naszym uczniom do tych egzaminów – podsumował minister Dariusz Piontkowski.
Uczniowie, którzy nie posiadają komputerów, mają otrzymywać drukowane materiały do nauki zdalnej. Część samorządów rozważa dodatkowe zakupy sprzętu. Z pomocą przychodzą też organizacje pozarządowe, w tym księża pallotyni prowadzący fundację Salvatii. Dostarczą oni sprzęt potrzebującym uczniom.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj