[NASZ TEMAT] J. M. Jackowski: Zgłaszają się do mnie obywatele zaniepokojeni rozwojem sytuacji i ewentualnym wprowadzeniem pewnego rodzaju wykluczenia dla osób niezaszczepionych
Treść
Trudno w tej chwili przewidywać rozwój sytuacji. Natomiast do mnie zgłaszają się obywatele zaniepokojeni rozwojem sytuacji, przymusem i ewentualnym wprowadzeniem pewnego rodzaju wykluczenia dla osób niezaszczepionych, które z różnych powodów nie decydują się na przyjęcie preparatu – mówił Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z portalem Radia Maryja.
Nie ma podstaw prawnych, by wprowadzić powszechny obowiązek szczepień – poinformował minister Paweł Mucha. Jednocześnie podkreślił, że obowiązkowe szczepienia wybranych grup zawodowych powinny być przedyskutowane przez ekspertów [czytaj więcej].
W Senacie RP odbyła się debata nad sytuacją epidemiczną w Polsce. Jan Maria Jackowski zapytał wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę o tezy „radykalnych sanitarian”, którzy chcą wprowadzenia podziału na obywateli zaszczepionych i niezaszczepionych.
– Trudno w tej chwili przewidywać rozwój sytuacji. Natomiast do mnie zgłaszają się obywatele zaniepokojeni rozwojem sytuacji, przymusem i ewentualnym wprowadzeniem pewnego rodzaju wykluczenia dla osób niezaszczepionych, które z różnych powodów nie decydują się na przyjęcie preparatu – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości.
Waldemar Kraska powiedział, że od wyników badań dotyczących skuteczności szczepień będzie zależało przedłużenie paszportu COVID-owego [więcej].
– Zadałem pytanie panu wiceministrowi Waldemarowi Krasce, żeby dowiedzieć się, jaka jest strategia rządu czy służb sanitarnych. Paszport COVID-owy jest ważny rok i co będzie dalej? Wiceminister nie potrafił na to odpowiedzieć jednoznacznie. Czy paszport COVID-owy będzie automatycznie przedłużany, czy będzie potrzebna kolejna dawka szczepień, jak to będzie wyglądało? A jeżeli będzie kolejna dawka szczepień, to pojawia się kolejne pytanie: Na jak długi okres paszport ponownie będzie ważny. Jesteśmy w sytuacji ogromnych niewiadomych – zwrócił uwagę rozmówca portalu Radia Maryja.
Od dłuższego czasu trwa burza wokół polskiej reformy sprawiedliwości. Ostatnie decyzje Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego sugerują, że zaczynamy ustępować pola Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości władza pracuje nad zmianami legislacyjnymi dotyczącymi Izby Dyscyplinarnej.
– Z sobotniego wywiadu Jarosława Kaczyńskiego (prezesa Prawa i Sprawiedliwości – red.) widać wyraźnie, że przygotowywane są jakieś zmiany o charakterze legislacyjnym, które miałyby zmienić w obecnej formie funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej. W jakim kierunku to pójdzie, trudno mi w tej chwili przewidywać. Widać wyraźnie, że nie ma sztywnego stanowiska polskiego rządu ws. nacisków z Brukseli. Pan minister Zbigniew Ziobro wyjaśnił bardzo jasno pogląd na ten temat – podkreślił Jan Maria Jackowski.
Oświadczenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro @ZiobroPL w związku z wydanymi przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską zarządzeniami blokującymi pełną pracę Izby Dyscyplinarnej: – Oświadczam, że są to działania sprzeczne z polskim prawem. https://t.co/h8WcMMR3ao
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) August 6, 2021
Kolejna kwestia to Polski Ład. Sztandarowy projekt Zjednoczonej Prawicy pozwoliła sobie skrytykować była wiceminister Anna Kornecka z Porozumienia.
– Niewątpliwie bezpośrednią przyczyną odwołania pani wiceminister Anny Korneckiej, choć może nieoficjalną, była kwestia jej medialnych wypowiedzi nt. Polskiego Ładu. Jest to dokument, który wzbudza ogromne kontrowersje i dyskusje. Moim zdaniem w tej sprawie powinna się odbyć bardzo rzetelna debata, na której powinny zostać zaproponowane rozwiązania parlamentarne tak, aby wokół proponowanych rozwiązań uzyskać większy konsensus – zaznaczył rozmówca portalu Radia Maryja.
Porozumienie Jarosław Gowina stawia warunki Prawu i Sprawiedliwości. To od ich spełnienia będzie zależało to, czy partia pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. W sobotę w tej sprawie obradował zarząd Porozumienia [czytaj więcej].
Sen Jan Maria Jackowski podkreślił, że sytuacja cały czas eskaluje i jest coraz większe napięcie, dlatego Porozumienie stawia swoje warunki do pozostania w koalicji.
Cały czas trwają prace nad ustawą tzw. Lex TVN. Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy medialnej. Opozycja jest przekonana, że to cios wymierzony w stację TVN, która ma problemy z uzyskaniem koncesji [więcej].
USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji.
— Bix Aliu (@USAmbPoland) July 8, 2021
– W pierwotnej formule, w której ten projekt był proponowany, nie ma on szans na wyjście z parlamentu. Sądzę, że w tej chwili jest poszukiwanie rozwiązania, żeby spełnić cel ustawy. A cel ustawy jest taki, aby nie dopuścić w Polsce do możliwości funkcjonowania kapitału zagranicznego, który pochodzi z krajów, np. niedemokratycznych i spoza obszaru europejskiego, obszaru gospodarczego. Jeżeli takie rozwiązanie się znajdzie, to sądzę, że będzie większość za przeprowadzeniem tego projektu. Natomiast, jeżeli będzie chęć utrzymania zapisów, które są obecne, to będzie niewątpliwie kurs kolizyjny i nie sądzę, żeby te ustawy przeszły całą ścieżkę legislacyjną łącznie z podpisem pana prezydenta – podsumował Jan Maria Jackowski.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: COVID-19 Jan Maria Jackowski Polski Ład rząd Zjednoczona Prawica