Nasila się prześladowanie chrześcijan
Treść
26 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika. W Święta Bożego Narodzenia powinniśmy szczególnie pamiętać o naszych braciach i siostrach, którzy z powodu wiary w Chrystusa cierpią prześladowania. Chrześcijanie są też wyrzucani z miejsc, które zamieszkiwali od wieków.
Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej jest coraz trudniejsza – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
– Liczba chrześcijan na terenach Ziemi Świętej spada bardzo dramatycznie, Szacujemy ją na 1–2 proc. populacji. Ostatnie lata pandemii, intifady spowodowały zamarcie ruchu turystycznego, a to jest główne źródło utrzymania – mówił.
Pielgrzymi w tym roku tłumnie powrócili do Ziemi Świętej. Wciąż jednak ich liczba jest dużo mniejsza niż w poprzednich latach. Z wielką radością w Betlejem przyjęty został łaciński patriarcha Jerozolimy, ks. abp Pierbattista Pizzaballa. W homilii przestrzegał przez rozprzestrzenianiem się przemocy na kolejne sfery życia.
– Brak zaufania jest źródłem wszystkich konfliktów, tu w Ziemi Świętej, na Ukrainie i w wielu innych częściach świata. Dlatego w takich rozdartych i zranionych kontekstach pierwszym i najważniejszym powołaniem naszego Kościoła jest patrzeć na świat również sercem i pamiętać, że życie ma sens tylko wtedy, gdy jest otwarte na miłość – powiedział.
W bardzo trudnej sytuacji znajdują się chrześcijanie w Syrii. Kraj zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym. Chrześcijańskie rodziny, które pozostały w kraju nie mogą sobie pozwolić na organizację świąt takich jak w przeszłości. Z 1,5 mln wyznawców Chrystusa pozostało w Syrii zaledwie 300 tysięcy.
– Sytuacja gospodarcza i kryzys sprawiają, że trudno jest zapewnić naszym dzieciom poczucie świątecznego klimatu – zauważyła mieszkanka Syrii.
W Iraku – który próbuje podnieść się po wojnie – chrześcijanie z większym spokojem obchodzą tegoroczne święta. Mimo że ich sytuacja – również materialna – jest bardzo trudna.
– W tym roku mniej boimy się uczestniczyć we Mszy św. niż w poprzednich latach i chciałbym przekazać wiadomość do irackich chrześcijan mieszkających za granicą, że pewnego dnia, jeśli Bóg pozwoli, wrócą do swoich domów – powiedział mieszkaniec Iraku.
Brutalna wojna i prześladowania wyznawców Chrystusa sprawiły, że wiele rodzin wyjechało z Iraku. Z 300 tys. chrześcijan pozostała połowa.
– Chciałabym, żeby nasze rodziny były z nami tak, jak kiedyś, ale obecnie są daleko od nas. Mam nadzieję, że tak jak wcześniej nasza sytuacja poprawi się – zaznaczyła mieszkanka Iraku.
Chrześcijanie są prześladowani i szykanowani na całym świecie bardziej niż jakiekolwiek inne wyznanie. Chrześcijańskie kobiety są porywane, gwałcone i zmuszane do wyrzeczenia się wiary. Jedną z takich ofiar jest czternastoletnia Mairi Shahbaz z Pakistanu, którą zmuszono do małżeństwa z muzułmaninem. Dziewczyna uciekła, ale musi się ukrywać.
– Szacuje się, że w Pakistanie ta sytuacja dotyczy co najmniej kilkuset kobiet w przeciągu całego roku i niestety te kobiety nie mogą liczyć na pomoc lokalnych władz – zwrócił uwagę Tadeusz Kutrzeba z organizacji Open Doors.
Prześladowania nasilają się głównie w Afryce i Azji.
– W 70 krajach monitorowanych przez PKWP sytuacja chrześcijan się pogorszyła. Wydawałoby nam się, że żyjemy w świecie, gdzie tak dużo mówi się o wolności, o prawach człowieka, a jeśli chodzi o chrześcijan, te dane nas zawsze niepokoją. Zamiast się poprawiać są coraz trudniejsze – zauważył ks. prof. Waldemar Cisło.
Pół roku temu w Nigerii, w Zesłanie Ducha Świętego, bojownicy zamordowali co najmniej czterdzieści osób modlących się w kościele. Przemoc w Nigerii się nasila.
– Możemy przywołać świadectwo z maja 2020 r., gdy młoda studentka Deborah Samuel została ukamieniowana przez swoich znajomych, ponieważ na komunikatorze Whatsapp rzekomo obraziła Mohammeda – powiedział Nikodem Bała z sekcji polskiej PKWP.
Dla chrześcijan żyjących m.in. w Somalii, Tadżykistanie czy Korei Północnej, to kolejne święta naznaczone wojną i uciskiem.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj