Narty za granicą - ubezpieczenie zamiast EKUZ
Treść
Wyjazd na narty zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego względu ubezpieczenia narciarskie różnią się nieco od zwykłych polis, skierowanych do turystów. Ale co w takim razie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która upoważnia do korzystania ze świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w trakcie pobytu za granicą? Czy ta karta nie jest wystarczająca? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.
EKUZ zapewnia ochronę zdrowotną w podstawowym zakresie wyłącznie w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Do tej drugiej organizacji należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.
Koszt ubezpieczenia
W odróżnieniu od EKUZ, ubezpieczenie turystyczne jest płatne. Wysokość polisy zależy od kilku czynników: np. wysokości sumy ubezpieczenia; regionu do którego się wybieramy i zakresu ubezpieczenia. Można sprawdzić, jak wygląda ubezpieczenie na narty za granicą z www.ubezpieczeniaonline.pl.
Im wyższa jest suma ubezpieczenia lub szerszy zakres ochrony, tym droższa będzie polisa. Co ważne, samo ubezpieczenie nie jest drogie. W zależności od oferty, jego cena może wynieść od już 19 zł za tygodniowy pobyt w górach Czech lub Austrii.
Trzeba wiedzieć, że EKUZ nie zapewnia całkowicie bezpłatnej opieki zdrowotnej. Dzięki karcie możemy jedynie odzyskać część poniesionych kosztów, natomiast świadczenia mogą być płatne w całości lub częściowo. To zależy od kraju, który odwiedzamy. O zwrot kosztów należy się zwrócić do wojewódzkiego oddziału NFZ.
Zakres ochrony
Ubezpieczenie turystyczne posiada bardzo szeroki zakres ochrony, czego nie można powiedzieć o EKUZ. Pokrywa np. koszty poszukiwania zaginionych, ratownictwa medycznego i transport chorego lub zmarłego do kraju.
Ponadto ubezpieczenie turystyczne posiada ochronę NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), OC (odpowiedzialności cywilnej), ubezpieczenie bagażu, sportów ekstremalnych oraz ubezpieczenie od zamieszek, działań wojennych i aktów terrorystycznych.
Kogo obejmuje ochrona?
Ochrona EKUZ obejmuje wszystkie osoby, które są ubezpieczone w NFZ, a zatem:
- osoby zatrudnione i prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby z podpisaną umową o dobrowolne ubezpieczenie w NFZ,
- członków rodzin ubezpieczonych,
- osoby bezrobotne, które otrzymują zasiłki i które udają się do innego państwa w celach zarobkowych,
- emerytów, rencistów, uczniów, studentów,
- osoby oddelegowane przez polskiego pracodawcę do pracy poza granicami RP (np. kierowcy ciężarówek).
Ponadto EKUZ mogą wyrobić kobiety ciężarne, które nie pracują, ale są obywatelkami RP i posiadają pozwolenie na pobyt w Polsce oraz niepełnoletni obywatele. W przypadku ubezpieczenia turystycznego ubezpieczyć się i dopasować polisę do wyjazdu i ewentualnych zagrożeń mogą wszyscy: obywatele Polski i obcokrajowcy.
Koszty leczenia
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, EKUZ w zależności od kraju, w którym przebywamy, może pokryć tylko część kosztów (lub nie pokryć ich wcale). Decydującą rolę odgrywają placówki medyczne, które posiadają podpisane umowy z NFZ.
Najczęściej koszty leczenia pokrywa się w przypadku opieki medycznej, specjalistycznej, dentystycznej i protetycznej, a także przyjmowania niektórych leków oraz środków zaopatrzenia ortopedycznego.
Ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty leczenia, jeżeli:
- zdarzenie szkodowe nie kwalifikuje się do tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności (np. kiedy osoba ubezpieczona była pod wpływem alkoholu);
- koszty leczenia nie przekraczają zawartych w umowie limitów. Mogą one być różne i zależą od oferty;
- osoby chore przewlekle dokonały zakupu rozszerzonej wersji ubezpieczenia.
Ścieżka nabycia
EKUZ możemy otrzymać do trzech dni roboczych od momentu złożenia wniosku (elektronicznie w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania). Przygotowaną kartę należy odebrać osobiście w Wojewódzkim NFZ lub odebrać pocztą tradycyjną.
Dla udających się za granicę Polaków eksperci radzą nie ograniczać się wyłącznie do jednej możliwości. Nawet, jeśli decydujemy się tylko na ubezpieczenie turystyczne. Zawsze lepiej zadbać zarówno o posiadanie polisy, jak i EKUZ. Jak zatem wybrać pakiet ochrony spełniający nasze potrzeby? W decyzji może pomóc porównywarka ubezpieczeń www.ubezpieczeniaonline.pl.
Autor: Silesian