Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Treść
Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu, mają charakter państwowy.
Państwo polskie miało się już nie odrodzić – taki był cel Stalina i Związku Sowieckiego – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.
– Zbrodnia katyńska – wiosna 1940 r. – została przeprowadzona praktycznie równolegle z niemiecką akcją AB skierowaną przeciwko polskiej inteligencji. Cel tych operacji był zbieżny – likwidacja polskiej elity – wskazał dr Szarek.
Pamięć o Katyniu przetrwała w rodzinach zamordowanych oficerów. Ze względów politycznych prawda została odrzucona przez wielkie mocarstwa.
– W tym kłamstwie katyńskim uczestniczyli również politycy wolnego świata. Dla nich ważniejsze były dobre relacje z Moskwą niż ujawnienie prawdy – dodał prezes IPN.
11 kwietnia 1943 r. sowiecką zbrodnię ujawnili Niemcy.
– Informacje o tym, że w Katyniu znajdują się zwłoki pomordowanych polskich oficerów podali Niemcy, którzy sami byli zbrodniarzami. Wobec tego Stalinowi bardzo łatwo było zrzucić odpowiedzialność za tę zbrodnię na nazistów, na Hitlera – wyjaśnił historyk dr Robert Derewenda.
O podtrzymanie tego kłamstwa przez lata zabiegała komunistyczna propaganda.
– Za samą sprawę katyńską można było iść do więzienia w PRL – dodał historyk.
W okresie PRL Katyń był symbolem sowieckich represji wobec polskiego narodu – zaznaczył dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
– Sama zbrodnia katyńska z wiosny 1940 r. jest tak naprawdę dokończeniem dzieła skupiającego się na mordowaniu Polaków i na wyraźnym sowieckim antypolonizmie, który został zapoczątkowany jeszcze przed rokiem 1939 – wskazał dr Karol Nawrocki.
Dziś, po latach zakłamania, obchody towarzyszące 78. rocznicy zbrodni katyńskiej mają charakter państwowy. O godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. Na pl. Apelowym Muzeum Katyńskiego odbędzie się Msza św. z udziałem ministrów: Piotra Glińskiego i Mariusza Błaszczaka.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13 kwietnia 2018
Autor: mj