Najważniejsze daty kalendarza wyborczego
Treść
Wybory prezydenckie już za 17 dni. Głosowanie poprzedzają jednak ważne daty z kalendarza wyborczego. Przypominamy o tym, do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców i do kiedy należy złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca. Głosowanie będzie możliwe w dwóch formach – tradycyjnie, w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Zanim jednak zagłosujemy, warto poznać najważniejsze daty z kalendarza wyborczego.
– Najbliższy poniedziałek będzie takim ostatecznym terminem, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza musi podać ostateczną listę kandydatów na urząd prezydenta. Kolejna data to wtorek 16 czerwca – to jest ostateczny termin, że jeśli ktoś chce głosować korespondencyjnie, może taki zamiar zgłosić w urzędzie gminy – wyjaśnia rzecznik PKW Tomasz Grzelewski.
Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą, na wniosek ministra zdrowia, uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie, gdzie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.
Kolejna ważna data to 23 czerwca – mówi rzecznik prezydent Gdańska Daniel Stenzel.
– Do tego dnia możemy dopisać się do spisu wyborców, jeżeli nie ma nas w spisie w mieście, w miasteczku, w gminie, w której na co dzień funkcjonujemy. Do 26 czerwca możemy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, jeżeli w dniu wyborów będziemy w innym miejscu niż na co dzień przebywamy, niż na co dzień głosujemy – wskazuje Daniel Stenzel.
Osoby, które w dniu głosowania będą przebywały na kwarantannie, czas na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne mają do 23 czerwca. Chyba, że na kwarantannę trafią po tym terminie. Wtedy ostatnim terminem jest dla nich 26 czerwca.
– Jeżeli ktoś jest w kwarantannie, może zagłosować korespondencyjnie. Tyle tylko, że jeżeli ta osoba otrzyma pakiet wyborczy, to również tego samego dnia – 26 czerwca, w piątek – musi ten pakiet wyborczy przekazać do urzędu gminy – mówi Tomasz Grzelewski.
28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert od głosujących korespondencyjnie przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych. Swój głos na wybranego przez siebie kandydata na prezydenta mogą także oddać Polacy mieszkający za granicą.
– Ci, którzy zgłosili się do wyborów, które miały się odbyć 10 maja, zostali w spisie wyborców. Trzeba powiedzieć i podkreślić, że termin rejestracji dla tych, którzy będą głosować korespondencyjnie poza granicami Polski, mija tak naprawdę w najbliższy poniedziałek, 15 czerwca – informuje minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.
Prezydencki minister Adam Kwiatkowski apeluje również do Polaków mieszkających poza granicami kraju, aby sprawdzali w polskich konsulatach, jak w danym miejscu głosowanie będzie przebiegało.
– Warto wejść na stronę swojego konsulatu, warto zobaczyć, czy będzie można głosować w tych komisjach korespondencyjnie, czy będzie można głosować stacjonarnie, czy będzie można głosować w tych dwóch trybach. Ci, którzy zarejestrowali się do wyborów 10 maja w sposób stacjonarny, muszą sprawdzić, czy dalej w tej komisji w taki sposób będą mogli głosować – podkreśla minister Adam Kwiatkowski.
Może się okazać, że ze względów epidemiologicznych dopuszczone będzie jedynie głosowanie korespondencyjne. W takim przypadku osoby te będą musiały zaktualizować swoje zgłoszenie. Inaczej nie otrzymają karty do głosowania.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 11
Autor: mj