Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MUX-8 w rękach największych koncernów

Treść

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) ruszają kanały, które będą w rękach największych koncernów obecnych na tym rynku od lat. To ma być ostatni etap cyfryzacji telewizji w Polsce.

MUX-8 był rozdzielony jeszcze za czasów Jana Dworaka i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której przewodził.

– Uzyskały tam koncesje te stacje, które powiązane są z dotychczasowymi potentatami na polskim rynku mediów. Pośrednio jest to nowe zjawisko. Ci, którzy są silni w Internecie, a wcale nie są proweniencji prawicowej – również bardzo mocno wchodzą na rynek telewizyjny – mówi Barbara Bubula z Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka dni temu ruszył kanał Zoom TV związany z portalem Onet.pl, który jest w rękach zachodniego kapitału. W najbliższym czasie na MUX- 8 wystartuje także Nowa TV, należąca do ZPR-ów. Pod koniec roku zaczną nadawać program telewizja portalu WP.pl, a także Metro TV należąca do Agory. Wszystkie kanały mają być w jakości SD. Nadal nie wiadomo, jakie kanały umieści na multipleksie Telewizja Polska, która ma do dyspozycji miejsca na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD.

Duże koncerny medialne, które do tej pory dominowały na rynku przejmują kolejne pole do tego, żeby nadawać swój sygnał. Taka sytuacja może budzić poważne obawy  społeczne – zauważa dr Wojciech Wciseł – medioznawca.

– Przejmowanie przez duże koncerny kolejnych areopagów do nadawania swojego sygnału może świadczyć, albo o niedoskonałości systemu medialnego w Polsce, albo o wysokich wpływach tych mediów na polityków, na grupy, które rządzą tym konkretnym medium bądź stanowią prawo mediów – podkreśla Wojciech Wciseł.

Cała sprawa jest tym bardziej poważna, że po starcie ósmego multipleksu pogorszy się sytuacja dla niezależnych mediów.

– To jest też przyczynek do rozmyślania nad tym, jak słabe – pod względem kapitałowym i finansowym – są niezależne media w naszym kraju. Nie potrafiły one zaplanować sobie wystarczająco dobrej, konkurencyjnej oferty, a nawet startu ósmym multipleksie. Widać, że niezależnych mediów nie stać na bardzo duży wydatek w postaci kolejnego kanału telewizyjnego. Polacy powinni udzielać niezależnym mediom jeszcze większego wsparcia – akcentuje Barbara Bubula.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 31 października 2016

Autor: mj

Tagi: MUX8 w rękach największych koncernów