Modlitwa za trzeźwą Polskę
Treść
Już po raz drugi w Miejscu Piastowym spotkali się wierni z całej Polski, by razem modlić się o trzeźwość Narodu. Do tej modlitwy inspirował bł. ks. Bronisław Markiewicz, który przestrzegał przed plagą pijaństwa, mogącą doprowadzić do zguby naszej Ojczyzny. Pielgrzymka była znakomitą okazją do oficjalnego rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia Trzeźwa Polska.
Na Narodowej Modlitwie o Trzeźwość w Miejscu Piastowym wierni spotkali się już po raz drugi. Inspiracją do jej podjęcia była postać ks. Bronisława Markiewicza, który w ubiegłym roku zasilił poczet błogosławionych. - Jego słowa są jednoznaczne. Nie mamy wyboru: albo zmienimy smutną rzeczywistość, która przeraża i liczbami, i ludzkimi tragediami, albo Polski nie będzie - powiedział nam Kazimierz Jaworski, prezes zarządu Stowarzyszenia Trzeźwa Polska, współorganizator Narodowej Modlitwy o Trzeźwość.
W odpowiedzi na przesłanie błogosławionego kapłana w ubiegłym roku powstała myśl stworzenia Stowarzyszenia. Zrzesza ono ludzi z całej Polski, którzy widzą konieczność zmian i wierzą, że są one możliwe.
- A liczby są przerażające. Dziś pijemy "rodzajowo". To głównie piwo, ale spożywają je ludzie młodzi oraz biedni. Ludzie bardziej majętni są w stanie łożyć na swoje leczenie, by wyjść z nałogu, biedni takiej możliwości nie mają - dodał Jaworski.
Wczoraj wierni wzięli udział w Drodze Krzyżowej, której przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski. Uczestnicy pielgrzymki mogli także skorzystać z wykładów poświęconych skutecznemu prowadzeniu Narodu ku trzeźwości, przybliżających cel powołania i działalności Stowarzyszenia Trzeźwa Polska. Wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. - Gdyby w Polsce nie było problemów gospodarczych, wszyscy mogliby normalnie pracować, rozwijać się, procent osób, które nadużywają alkoholu z pewnością by zmalał - powiedział ksiądz biskup w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Zaznaczył, że osoby uzależnione to ludzie szczególnie ubodzy, bo nie posiadają samych siebie, dlatego właśnie wymagają naszej pomocy i modlitwy. - Trzeba przywrócić człowieka jemu samemu. W Miejscu Piastowym chcemy złożyć także hołd tym, którzy w przeszłości podejmowali podobne inicjatywy - dodał.
Obecnie statystyczny Polak spożywa 8 litrów czystego spirytusu rocznie, w przeszłości statystyki bywały gorsze. - Dla mnie te liczby nie są tak istotne. Jeżeli jest jeden człowiek uzależniony, to jest to już problem, który trzeba poruszyć - podkreślił ksiądz biskup.
W homilii zaznaczył, że nie można wychowywać dzieci z kieliszkiem w ręku. Przypominał również, iż najczęstszymi ofiarami alkoholizmu i pijaństwa są dzieci. Plaga alkoholizmu widoczna jest także na drogach. To liczne przydrożne krzyże upamiętniające pijanych kierowców.
Ksiądz biskup Dydycz nawiązał także do zbliżających się wyborów samorządowych. Przestrzegał, by wybierać ludzi bez uzależnień, gdyż nie można powierzać losu Ojczyzny osobom, które nie są w stanie zapanować nad sobą. - Sprzedajemy wolność za alkohol i - co więcej - głosujemy na tych, którzy nas rozpijają - mówił. Podkreślił też, że osoby takie są wrogami Narodu i trzeba o tym pamiętać podczas wyborów.
Narodowa Modlitwa o Trzeźwość w Miejscu Piastowym, miejscowości, w której działalność prowadził bł. Bronisław Markiewicz, to element duchowego przygotowania do odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. To krok do podjęcia skutecznej walki z narodowymi wadami. To także wypełnianie posłania Ojca Świętego Benedykta XVI, abyśmy mocno trwali w wierze. Podczas pielgrzymki osoby pragnące wesprzeć ideę krzewienia trzeźwości mogły formalnie przystąpić do Stowarzyszenia, mogły także złożyć swój szczególny dar - deklarację abstynencji.
Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku k. Jarosławia. Od początku swego życia kapłańskiego był wrażliwy na religijne, moralne i materialne zaniedbanie dzieci i młodzieży. Ostro przeciwstawiał się wadom narodowym Polaków. Wielokrotnie podkreślał, iż rozwiązanie problemów społecznych leży w należytym wychowaniu młodzieży i w utrzymaniu wysokiego morale społeczeństwa. Mówił, iż "Polska będzie trzeźwa albo w ogóle jej nie będzie". W Miejscu Piastowym prowadził prężną działalność wychowawczą. Z jego inicjatywy w tej miejscowości powstało zgromadzenie św. Michała Archanioła. Ksiądz Bronisław Markiewicz został beatyfikowany w czerwcu 2005 roku.
Marcin Austyn, Miejsce Piastowe
"Nasz Dziennik" 2006-08-01
Autor: ea