Ministerstwo rodziny zorganizowało debatę pt. ,,Pracodawca pro familia - co to oznacza w praktyce?"
Treść
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało debatę pt. „Pracodawca pro familia – co to oznacza w praktyce?” poświęconej polityce prorodzinnej w miejscach pracy.
Blisko 72 procent Polaków uważa, że pracodawcy przywiązują wagę do polityki prorodzinnej w miejscu pracy. Mimo to, w Polsce cały czas odnotowujemy niską dzietność – zwraca uwagę Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
– Działania skierowane na rodzinę, inwestowanie w kapitał ludzki i rodzinę, są bardzo ważne, ale musimy przede wszystkim zawrócić negatywne trendy, które są związane z pułapką niskiej dzietności – podkreśliła minister Marlena Maląg.
Decyzji o dziecku sprzyjają realizowane przez polski rząd programy. To m.in. Rodzina 500 plus , Maluch plus czy Mama 4 plus – przypomniała minister.
Rozwiązania, jakich oczekują kobiety, aby po okresie urlopu macierzyńskiego mogły powrócić na #RynekPracy:
elastyczne godziny pracy,
wsparcie w zapewnieniu opieki nad dziećmi,
możliwość wykonywania pracy zdalnie z domu,
praca na część etatu. pic.twitter.com/QPISQS293j— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) November 22, 2021
Szefowa resortu rodziny dodała, że w związku z nową strategią demograficzną prowadzone były konsultacje społeczne. Młodzi wskazują, że na ich decyzje o dziecku duży wpływ ma sytuacja mieszkaniowa i miejsce pracy.
– Te czynniki to są nasze wyzwania na przyszłość. A więc co w tym zakresie będziemy zamierzali zrobić? To przede wszystkim zmiany w Kodeksie pracy, a więc elastyczna i zdalna praca, ochrona macierzyństwa do 4. roku życia, kiedy mama wróci z urlopu rodzicielskiego, aby była chroniona i nie została zwolniona – zaznaczyła minister.
Inwestycja w rozwiązania prorodzinne to zysk dla firm #PracodawcaProFamilia pic.twitter.com/YRjOyPPKQg
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) November 22, 2021
Ministerstwo rodziny chce położyć nacisk na możliwość pracy zdalnej na szeroką skalę, która umożliwi łączenie rodzicielstwa z aktywnością zawodową. Z kolei Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zwracał uwagę na kompetencje pracowników, bez których spółki nie osiągałyby dobrych wyników.
– Zadowolony pracownik, który nie jest sfrustrowany. Pracownik, który wie, że może czuć się bezpiecznie, że może się w pełni realizować w tym miejscu pracy i nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, nie musi stawać przed tym dramatycznym wyborem, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej – podkreśla Jacek Sasin.
To daje korzyści nie tylko firmom, ale całemu państwu. Państwo to silne rodziny – tłumaczył wicepremier.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: ministerstwo rodziny