Min. Zdrowia, Agencja Badań Medycznych i UW podpisały list intencyjny dot. upowszechniania idei humanizmu w medycynie
Treść
Powstała inicjatywa upowszechniania idei humanizmu w medycynie. List intencyjny w tej sprawie podpisał resort zdrowia, Agencja Badań Medycznych i Uniwersytet Warszawski. W ramach tej deklaracji przeprowadzone będzie m.in. badanie na temat oceny humanizacji nauk medycznych.
Szczególnie uwzględniony ma być sposób realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, respektowanie praw pacjenta i prowadzenia badań klinicznych, których pierwszorzędnym celem jest podnoszenie jakości i wydłużanie życia pacjenta. Analizy dofinansuje Ministerstwo Zdrowia. Celem inicjatywy jest postawienie pacjenta w centrum zainteresowania systemu ochrony zdrowia.
Dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, podkreślił, że prowadzone działania mają przypomnieć o priorytetach posługi lekarskiej.
– Lekarze mają bardzo dużo pracy, są przeciążeni ilością pacjentów, skupieni na tym, aby właściwie pilnować dokumentacji, procedur, wykonywanych zabiegów. To powoduje, że na realny kontakt z pacjentem brakuje czasu, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu było go znacznie więcej. W zabieganiu, w codziennej pracy musimy pamiętać o tym, że pacjent jest najważniejszy w całym procesie. To jego sprawy powinny nam jako lekarzom, ale również innym uczestnikom systemu ochrony zdrowia przyświecać. Jednocześnie powinniśmy zachowywać maksymalny profesjonalizm, bo wynik leczenia jest równie ważny. Tego typu inicjatywy po prostu przypominają nam, do czego jako lekarze, pielęgniarki czy inni uczestnicy systemu zostaliśmy powołani – wyjaśnił dr n. med. Radosław Sierpiński.
W ramach inicjatywy ma się też odbyć konferencja dotycząca humanizacji medycyny XXI w. Jednym z tematów będą aspekty etyczne podnoszenia jakości i wydłużania życia pacjenta.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl, 17
Autor: mj
Tagi: medycyna Ministerstwo Zdrowia