Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Mija 30 lat od upadku muru berlińskiego

Treść

Odwaga i determinacja „Solidarności” w Polsce dodawała odwagi Niemcom, którzy doprowadzili do upadku muru berlińskiego – mówi ambasador Niemiec w Polsce. Jutro w stolicy Niemiec odbędą się uroczystości związane z 30. rocznicą obalenia muru.

Rozdzielenie Niemiec symbolicznym murem było ogromną tragedią – mówi ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

– Nienaturalny podział naszego kraju na dwie części dla wszystkich Niemców był niezmiernie tragiczny.  Rodziny były rozrywane. Były próby ucieczki – przypomina Rolf Nikel.

Mur berliński oddzielił świat ludzi wolnych od świata zniewolonego. Był symbolem żelaznej kurtyny – wskazuje prof. Mirosław Golon.

– Ten mur oddzielał świat, w którym była wolność słowa, w którym była wolność przemieszczania się, podejmowania pracy, normalne możliwości awansu, kariery zawodowej od świata, w którym wszystko było podporządkowane totalitarnym strukturom – wyjaśnia prof. Mirosław Golon.

Dlatego tak wielu ludzi próbowało uciec do Berlina Zachodniego. Przez mur przedarło się ponad 5 tys. osób. Wielu jednak próbę ucieczki przypłaciło życiem. Według różnych szacunków zginęło między 136 a 239 osób. Wielu próbowało też przedostać się do zachodnich Niemiec przez Polskę.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za to, że Polacy, Kościół, Caritas Polska pomagali wówczas uchodźcom z NRD. Przekazywali im żywność. Dawali schronienie. Bardzo pomagali. To był ważny krok w budowaniu naszych dobrych relacji Polsko – Niemieckich – akcentuje Rolf Nikel.

To także wydarzenia z Polski miały ogromny wpływ na upadek muru berlińskiego – przypomina prof. Wojciech Polak.

– Niemcy z NRD, Niemcy ze wschodu patrzyli na Polskę przez całe lata 80-te. Polska była dla nich inspiracją. „Solidarność” odegrała sporą rolę w tych dążeniach wolnościowych Niemców ze wschodu – wskazuje prof. Wojciech Polak.   

Rosnąca w siłę „Solidarność”, duchowe wsparcie świętego Jana Pawła II dawały Niemcom nadzieję na zmiany.

– Inspiracja, jaką była odwaga oraz determinacja, która wyszła od „Solidarności”, była bardzo ważnym elementem dodania odwagi ruchowi obywatelskiemu w byłej NRD – zaznacza Rolf Nikel.

Z okazji rocznicy upadku muru przemówienie w Berlinie wygłosił Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo, który apelował o obronę wolności.

– Kiedy świętujemy, musimy również pamiętać, że wolność nigdy nie jest gwarantowana. To się nie zdarza. Dzisiaj autorytaryzm jest o rzut kamieniem, rośnie. Bądźmy szczerzy, nigdy tak naprawdę nie odszedł całkowicie – akcentował Mike Pompeo.

Jutro w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego wezmą udział prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Prezydent Andrzej Duda odwiedzi również niemiecki obóz koncentracyjny Sachsenhausen.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 8

Autor: mj

Tagi: mur berlin 30 lat