Małżeństwo i rodzina jednymi z najcenniejszych dóbr ludzkości
Treść
Małżeństwo i rodzina są jednymi z najcenniejszych dóbr ludzkości i powinny być otoczone szczególną opieką – głosi stanowisko polskiego Kościoła na Synodzie Biskupów. Zaprezentowali je wczoraj delegaci na XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które ma się odbyć w październiku.
Pasterze Kościoła w Polsce podkreślili, że katolickie małżeństwo kobiety i mężczyzny jest nierozerwalne z ustanowienia Bożego. Ma ono jednocześnie godność sakramentu.
Polski Episkopat zdecydowanie odrzucił więc propozycje dla rozwiedzionych, które umożliwiałyby im przyjmowanie Komunii Świętej.
– Komunia Święta jest przede wszystkim wyrazem pogłębionego życia sakramentalnego i doświadczeniem duchowym. Do Komunii św. można i trzeba przystępować w stanie łaski uświecającej. Natomiast trwanie w drugim związku jest niestety trwaniem w cudzołóstwie – zwrócił uwagę ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Księża biskupi zaznaczyli, że osoby rozwiedzione nie są z Kościoła wykluczone i należy im pomóc, by zachowały wiarę oraz więź ze wspólnotą wierzących.
Polscy Ojcowie Synodalni będą też wskazywać na potrzebę docenienia wysiłku rodzin wielodzietnych oraz na konieczność otaczania troską osób, które od lat starają się o dziecko.
Ks. abp Henryk Hoser, przewodniczący zespołu ekspertów Episkopatu do spraw bioetycznych, przypomniał, że sztuczne zapłodnienie nie jest właściwym sposobem na rozwiązanie problemu niepłodności.
– Z tego względu, że akt małżeński, który jest nie tylko komunikacją miłości małżeńskiej, ale jest również transmisją życia ludzkiego, jest najbardziej intymnym, własnym, wewnętrznym aktem ludzkim jaki istnieje. Ingerencja technologii w ten akt powoduje, że dopuszczamy do tego aktu – najbardziej wewnętrznego, własnego – osoby trzecie. Tą osobą trzecią może być technik, bakteriolog, technik laboratoryjny, weterynarz, którzy ten akt przejmują i dokonują go w laboratorium – podkreślił ks. abp Henryk Hoser.
Podczas konferencji prasowej księża biskupi nawiązali też m.in. do dyskusji na temat związków homoseksualnych, których jak zaznaczyli nie można w żaden sposób nazwać małżeństwem.
Synod pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym” odbędzie się w Watykanie w dniach 4-25 października.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 22 września 2015
Autor: mj