M. Małecki: Likwidacja MSP zatrzymuje bezmyślną prywatyzację narodowego majątku
Treść
Od dziś wchodzą w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. Koniec działalności resortu definiują dwie ustawy, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Określają one m.in. zasady zarządzania mieniem państwowym.
W zamian przewidziano utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako ciała doradczego.
Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił Prezes Rady Ministrów.
Wiceminister skarbu Maciej Małecki zaznacza, że przez ostatnie lata resort zajmował się głównie prywatyzacją i wyprzedawaniem majątku narodowego.
– Ministerstwo Skarbu Państwa kończy swoją działalność zgodnie z zapowiedziami, jakie przedstawialiśmy Polakom w kampanii wyborczej. Formuła Ministerstwa Skarbu Państwa wyczerpała się, bowiem przez wiele lat było to ministerstwo do prywatyzacji – często nieprzemyślanego i chaotycznego wyprzedawania majątku narodowego. My zatrzymaliśmy tą bezmyślną prywatyzację, postawiliśmy tamę wyprzedaży majątku narodowego. Uznaliśmy, że w portfelu Skarbu Państwa powinny znajdować się spółki, które będą kołem zamachowym naszej gospodarki – wskazuje Maciej Małecki.
Od początku 2017 roku spółki, które pozostały w portfelu narodowym zostaną przekazane pod kierownictwo poszczególnych resortów.
Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa ograniczy biurokracje i administracje, co ma wiązać się z oszczędnościami. Według szacunków rocznie wyniosą one około 100 mln zł.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 1 stycznia 2017
Autor: mj
Tagi: M. Małecki Likwidacja MSP zatrzymuje bezmyślną prywatyzację narodowego majątku