Losy polskich dzieci w niemieckim obozie. Dziś otwarcie wystawy multimedialnej w Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi
Treść
„Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? – listy dzieci z obozu na Przemysłowej” – pod tym hasłem w Łodzi otwarta zostanie dziś wystawa multimedialna poświęcona losom polskich dzieci podczas pobytu w 1942 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym. Ekspozycja będzie dostępna na ul. Piotrowskiej 90 w Łodzi.
– Historię dzieci przy ul. Przemysłowej odkrywamy na nowo. Ta historia była często przemilczana. Tuż po wojnie niewiele się mówiło i pisało o ul. Przemysłowej. Losy polskich dzieci były uzależnione od sytuacji międzynarodowej, politycznej. Jesteśmy instytucją, która w wolnej Polsce zajmuje się tym tematem od nowa. Staramy się edukować, publikować różnego rodzaju wydawnictwa, również popularnonaukowe, organizujemy wystawy – zauważa dr Ireneusz Maj.
Wystawa powstała przy okazji 80. rocznicy pierwszego transportu polskich dzieci do niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Miał on miejsce 11 grudnia 1942 roku.
Obóz powstał 10 dni wcześniej – 1 grudnia 1942 roku. Był on przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Obóz funkcjonował aż do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, do 19 stycznia 1945 roku.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj