Lekarze walczą o zwiększenie bazy leków biologicznych dla osób chorych na łuszczycę
Treść
Lekarze zwracają uwagę na pilną potrzebę zwiększenia bazy leków biologicznych dla osób chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów. Sposób leczenia takich pacjentów w Polsce wymaga zmian.
Około dwóch procent naszego społeczeństwa zmaga się z łuszczycą. Początkowo choroba bywa – ze względu na towarzyszącą jej wysypkę – mylona z alergiami czy reakcjami na detergenty. W dalszej kolejności dochodzi do stanu zapalnego, co wiąże się ze zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, a nawet pękaniem i krwawieniem skóry, do których dołącza przewlekły ból. Leczenie schorzenia pozostawia jednak wiele do życzenia. Za przykład może posłużyć program lekowy dla ciężkiej łuszczycy plackowatej, który trwa 96 tygodni, po czym terapia zostaje przerwana, a pacjent musi czekać na kolejne zaostrzenie choroby, by leki zostały mu ponownie podane. Na alarm biją lekarze, którzy podkreślają, że łuszczyca czy łuszczycowe zapalenie stawów to choroby przewlekłe, w których zachowanie ciągłości leczenia jest bardzo istotne.
– Pacjenci, którzy kwalifikowani są do programu leczenia B47, czyli leczenia umiarkowanej-ciężkiej łuszczycy, są to przede wszystkim pacjenci chorujący bardzo ciężko. Z tego powodu często nie udaje się uzyskać całkowitej remisji w trakcie 96 tygodni, co powoduje, że przy odstawieniu administracyjnym takiej terapii dochodzi do gwałtownego nawrotu. Warto zaznaczyć, iż łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga kontroli przez cały okres jej trwania – wskazał prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Podczas leczenia choroby czas odgrywa bardzo ważną rolę. Zbyt późne leczenie pacjenta może skutkować nieodwracalnymi zmianami.
– Pacjent, nawet jeśli jest dobrze leczony, ma okresy zaostrzeń choroby. Może wystąpić sytuacja, gdzie trzeba zmienić leczenie i również dochodzi do zaostrzeń choroby, a jeśli pacjent jest zbyt późno leczony, to te zmiany, które już są zaawansowane, często są nieodwracalne, nawet jeśli włączymy leczenie. W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów są duże opóźnienia diagnostyczne i często pacjenci mają już nieodwracalne zmiany w układzie ruchu, które muszą powodować dolegliwości bólowe, chociażby z powodu zniszczenia stawów – mówiła prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
W przypadku łuszczycy – podobnie jak przy innych chorobach o podłożu immunologicznym – nie ma jeszcze terapii, która gwarantowałaby całkowite wyleczenie. Istnieją jednak terapie, które cofają objawy choroby. Mowa tu o lekach biologicznych.
– Aktualnie inhibitory interleukiny-23 wydają się lekami najbardziej efektywnie kontrolującymi chorobę u pacjentów chorujących na łuszczycę plackowatą. Są to leki dające lepszy efekt terapeutyczny, najdłuższy w czasie, stąd też biorąc pod uwagę wcześniejsze możliwości zastosowania takiego leczenia u danych pacjentów, wydaje się, że jesteśmy w stanie lepiej kontrolować przebieg choroby i wpływać przede wszystkim na możliwości zarówno długotrwałej kontroli choroby, ale także zapobiegania różnego rodzaju powikłań w jej trakcie. Chodzi m.in. o powstawanie chorób współtowarzyszących – oznajmił dr hab. n. med. Witold Owczarek.
Stąd apel o wprowadzenie do programu lekowego najnowszych leków biologicznych, zniesienie administracyjnych ograniczeń i dostępu do najnowszych leków dla chorych, w tym także dzieci, wśród których liczba zachorowań na łuszczycę rośnie.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj