Kukiz'15 i Prawica RP: Trwa likwidacja edukacji domowej w Polsce
Treść
W Polsce trwa likwidacja edukacji domowej – alarmują posłowie Kukiz’15 oraz politycy Prawicy RP i rodzice. Chodzi o zmiany, które wprowadza rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Na konferencji prasowej poseł Bartosz Jóźwiak z Kukiz’15 wyjaśnił, że przyjęty wczoraj na komisji edukacji projekt zabrał możliwość dofinansowania dla nauczania w klasach zerowych w ramach edukacji domowej.
Upadała też poprawka zgłoszona przez stronę społeczną za pośrednictwem Kukiz’15 – poinformował poseł.
Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy RP powiedział, że obecnie edukacją domową objętych jest ok. 12 tys. uczniów, także za granicą. Kolejne utrudnienia w tej sprawie uderzają w prawa obywatelskie.
– W minionych czasach mieliśmy do czynienia z dyskryminacją np. szkolnictwa niepublicznego, tzw. szkolnictwa prywatnego. Teraz mamy do czynienia z dyskryminacją edukacji domowej, dlatego uważamy, że ta sytuacja musi ulec zmianie. Niestety, MEN postępuje tak, a nie inaczej, co jest wyrazem wizji edukacji etatystycznej. Na taką wizję edukacji się nie godzimy, a te działania MEN godzą w prawa obywatelskie i uczniów i rodziców – zaznaczył Krzysztof Kawęcki.
Krzysztof Tusiński z zespołu ds. edukacji domowej przy MEN ma nadzieję na zmianę stanowiska rządu w sprawie zerówek. Liczy też na zmianę innych niekorzystnych propozycji MEN ws. nauczania w ramach edukacji domowej.
Członek zespołu ds. edukacji domowej przypomniał, że w 2016 r. resort obciął finansowanie tego segmentu o 40 proc.
– Ministerstwo zadeklarowało, że powróci do równego finansowania edukacji domowej od 1 stycznia 2018. Cały czas nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądało w ogóle finansowanie edukacji domowej od 1 stycznia 2018r. Mamy odpowiedź na interpelację pana posła Jóźwiaka i pana posła Rzymkowskiego, że MEN planuje utrzymać ten obniżony poziom finansowania (0,6), natomiast cały czas są jeszcze niepewności – podkreślił Krzysztof Tusiński.
Działacze społeczni krytykują też m.in. zapisy ustawy prawo oświatowe w zakresie zmian dotyczących edukacji domowej. Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafi pod obrady Sejmu. MEN chce, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018r.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 11 października 2017
Autor: mj