KRS: Sędzia Gersdorf nie jest I Prezes Sądu Najwyższego
Treść
Po jasnym stanowisku prezes Trybunału Konstytucyjnego również Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że z mocy ustawy sędzia Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku. Nie może przez to pełnić funkcji I Prezes Sądu Najwyższego.
W Polsce to Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga, co jest zgodne z ustawą zasadniczą.
– Nie może być I Prezesem SN osoba pozostająca w stanie spoczynku, bo tylko czynny sędzia może być I Prezesem SN – oświadczyła prof. Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Takie stanowisko wychodzi naprzeciw temu, co wcześniej stwierdzili sędziowie SN, stając w obronie prof. Małgorzaty Gersdorf.
Teraz w prawnej dyskusji wokół I Prezes głos zabrała KRS. Powołała się tutaj na ustawę o SN i przekonywała, że o przejściu prof. Gersdorf w stan spoczynku miał prawo zdecydować prezydent.
„Szacunek dla państwa i autorytet głowy państwa wymagają, aby wydany przez niego akt był respektowany zarówno przez wszystkich, w szczególności jego adresatkę. Inne zachowanie nie tylko narusza powagę Sądu Najwyższego – naczelnego organu wymiaru sprawiedliwości, ale również wywołuje dalsze wątpliwości prawne, co do legalności czynności podejmowanych przez organy tego Sądu zarówno w zakresie orzeczniczym, jak i organizacyjnym” – stwierdziła KRS.
– Tylko część środowiska sędziowskiego nie podejmuje się oceniać dokładnie, jaka liczba tych sędziów, ale część – bardzo krzykliwa, wyrażająca swoje stanowiska, czasem w trakcie protestów – pokazuje, że w Polsce nie ma praworządności – podkreślał Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Bo zdecydowana większość – w ocenie polityka – uważa nową ustawę o SN za wiążącą.
– Miażdżąca część środowiska, większość przyjmuje jednak, że te reformy są potrzebne, choćby po to, że jakaś część osób chce być jednak sędzią w SN, najważniejszym sądzie w Polsce – tłumaczył Michał Wójcik.
Teraz za zmianą strukturalną ma pójść reforma, która skróci czas oczekiwania na rozprawę i usprawni działania sądów. To zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego.
– Ja nie wierzę prezesowi Kaczyńskiemu, dlatego że takie same zapowiedzi były, jeśli chodzi o media. Miała być mała ustawa medialna, która polegała na tym, że wymienili prezesa, i duża – skomentował sprawę Jakub Stefaniak, rzecznik PSL.
Opozycja podtrzymuje, że to prof. Gersdorf pozostaje I Prezes SN. Sędzia nie ucieknie jednak od zarzutów o zaangażowanie polityczne, bo te już stawiają politycy PiS.
– Wyraźnie mamy do czynienia z faktem, że część establishmentu prawniczego wypowiedziało lojalność wobec państwa polskiego, kwestionuje obowiązujące w Polsce prawo i prowadzi działalność polityczną – oświadczył Jan Maria Jackowski, senator PiS.
Za działalność polityczną politycy PiS uważają udział w ulicznych manifestacjach czy ogłoszenie się pierwszą prezes SN na uchodźctwie. Takie słowa padły z ust prof. Gersdorf w niemieckim Karlsruhe.
TV Trwam News/ RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 31 lipca 2018
Autor: mj
Tagi: Małgorzata Gersdorf