Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KRS rozpoczyna przesłuchania na wakaty w SN

Treść

Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie dziś przesłuchania na wakaty do Sądu Najwyższego. Do obsadzenia są 44 stanowiska. Napłynęło około 195 zgłoszeń.

Kandydaci, po pozytywnym rozpatrzeniu, trafią do jednej z czterech izb: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izby Cywilnej, Izby Karnej i Izby Dyscyplinarnej.

Rozmowy z kandydatami odbędą się za zamkniętymi drzwiami. Decyzję o tym, kto wejdzie w skład Sądu Najwyższego podejmie KRS na posiedzeniu plenarnym 18 września.

Do tej pory jedenastu kandydatów zdecydowało się jednak wycofać swoje aplikacje. Członek KRS, poseł i prof. Krystyna Pawłowicz wskazuje, że to skutek wywieranych nacisków także wewnątrz środowiska prawniczego.

– Sędziowie czy radcowie prawni wprost powiedzieli, czy nawet niektórzy przysłali pisma do KRS-u i napisali, że wywierany był na nich nacisk i w tej sytuacji oni wycofują swoje kandydatury. Jest to oczywiście bezprawne. Nikt nie może zmuszać kogoś innego do niestosowania się do obowiązującego prawa. Takie zachowanie powinno być karane, ale nie mamy środków, by to rozplenione, naganne zachowanie środowisk prawniczych opanować – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Do pełnienia funkcji sędziego SN może być powołana osoba, która wykazuje się m.in.: nieskazitelnym charakterem, wysokim poziomem wiedzy prawniczej. Musi mieć także co najmniej 10-letni staż pracy np. na stanowisku sędziego czy prokuratora.

Prezesów kierujących Izbami SN powołuje prezydent na pięcioletnie kadencje. Sędziowie SN są powołani przez najwyższego przedstawiciela państwa polskiego na wniosek KRS.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 20 sierpnia 2018

Autor: mj

Tagi: KRS reforma sądownictwa Sąd Najwyższy sędzia