Kraków: szefowa MEN omówiła przebieg prac w reformie edukacji
Treść
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami władzy i pracownikami oświaty w Małopolsce. Podczas niego poinformowała, na jakim etapie znajduje się obecnie reforma edukacji.
Sieć szkół, podwyżki dla nauczycieli, subwencja oświatowa oraz podręczniki dla uczniów – to główne tematy, jakie omawiane były podczas wczorajszej konferencji prasowej minister Anny Zalewskiej w Krakowie.
– Dążymy do jednozmianowości, bo jesteśmy jednym z nielicznych krajów na świecie, które ma dwie zmiany. Dążymy do mniejszych klas i do tego, aby szkoła była bezpieczna – mówiła Anna Zalewska.
Minister edukacji dodaje, że po wdrożonej reformie każda szkoła będzie miała zapewniony szerokopasmowy internet, interaktywne tablice oraz gabinety przedmiotowe. Jedną z kwestii, która budzi ostatnio wiele emocji, jest harmonogram podwyżek dla nauczycieli, który rząd ma ogłosić w kwietniu. Tu minister Zalewska zaznaczyła, że wszystko dzieje się zgodnie z harmonogramem, planem i rytmem.
Cała reforma budzi sprzeciw środowisk nauczycieli. Na piątek planowany jest ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty.
– Jeżeli rozmawiamy o ewentualnym strajku, bo mam nadzieję, że go nie będzie, to muszę państwa zmartwić. Ja nie mogę złamać wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który mówi, że nie jestem stroną sporu zbiorowego – wskazała szefowa resortu edukacji.
Kraków jest gotowy na wprowadzenie reformy proponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – podkreśliła kurator Barbara Nowak.
– W Małopolsce wszyscy samorządowcy podjęli uchwały co do sieci szkół bez zbędnych protestów. (…) Bardzo szybko uda nam się doprowadzić do tego, żeby nasze szkoły – nie tylko podstawowe, ale również ponadpodstawowe – pracowały w systemie jednozmianowym – powiedziała Barbara Nowak.
Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać wygaszone.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 28 marca 2017
Autor: mj
Tagi: Kraków szefowa MEN omówiła przebieg prac w reformie edukacji