Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konferencja naukowa pt. "Klauzula sumienia w państwie prawa"

Treść

W gmachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Klauzula sumienia w państwie prawa”.
 
Wśród prelegentów byli m.in. prezes Polskiego Instytutu Katolickiego „Sursum Corda” poseł Kazimierz Smoliński, fundator tego Instytutu senator Grzegorz Bierecki oraz liczne grono naukowe pod przewodnictwem prof. Uniwersytetu Gdańskiego Oktawiana Nawrota.

Poseł Krzysztof Smoliński mówił, że podejmowanie tematyki dotyczącej klauzuli sumienia jest niezwykle istotne z punktu widzenia toczących się sporów.

Generalnie jest takie przyjęcie – nawet wśród prawników – że klauzula sumienia, sprzeciw sumienia przysługuje tylko lekarzom czy środowisku medycznemu. Zdaniem wielu prawników, moim też, z Konstytucji wynika wprost prawo powołania się na bezwzględną wolność sumienia, a to daje prawo do sprzeciwu sumienia każdemu – nie tylko lekarzom. Powiedziałbym nawet odwrotnie: każdy ma nieograniczone prawo powołania się na sprzeciw sumienia, a lekarze w związku z tym, że mają ustawę, która określa warunki powołania się na ten sprzeciw, mają ograniczone to prawo – podkreślał pos. Krzysztof Smoliński.

Wydawałoby się, że jest sprawą oczywistą, że każdy ma sumienie i powinien w zgodzie z nim postępować – podkreślał Waldemar Jaroszewicz ze Stowarzyszenia Civitas Christiana. Jednak jak zauważył często nie idzie to w parze.

W czasach, kiedy wśród elity politycznej panuje pogląd, że swoją wiarę należy zostawić przed drzwiami, wskazuje to na to, że możemy postępować bardziej w tym kierunku, aby było to wszystko skuteczne, i ta skuteczność jest oderwana od etyki. Możemy powiedzieć, że wiele zawodów ma kodeks etyczny, z tym, że trzeba powiedzieć, że to jest wszystko na papierze. W momencie, kiedy znika z rzeczywistości takie pojęcie jak etyka, istnieje konieczność poruszania tego tematu, żeby uświadomić, że etyka nie jest tylko sprawą światopoglądu, wiary, ale jest sposobem funkcjonowania w rzeczywistości, w tej przestrzeni fizycznej, w której przyjdzie im żyć – podkreślał Waldemar Jaroszewicz.

Punktem wyjścia do debaty naukowców była głośna sprawa prof. Bogdana Chazana, który powołując się na klauzulę sumienia odmówił tzw. aborcji, czyli zabicia nienarodzonego dziecka. Debata była także ważna z powodu rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, który 7 października zbada przepisy dotyczące ograniczeń klauzuli sumienia lekarzy. Przepisy zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 22 września 2015

Autor: mj