Komisja Wenecka będzie rozmawiać w Polsce nt. nowelizacji ustawy o policji
Treść
Z dwudniową wizytą do Polski przybędą dziś przedstawiciele Komisji Weneckiej. Tym razem będą rozmawiać nt. styczniowej nowelizacji ustawy o policji, która dotyczy stosowania technik operacyjnych przez służby. Wcześniej przedstawiciele instytucji wydali opinię ws. noweli ustawy o TK.
Delegacja Komisji spotka się m.in. z parlamentarzystami, przedstawicielami resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, a także Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos poinformował, że wizyta ma charakter techniczny.
Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony, podkreśla, że wprowadzenie ustawy o policji było wykonaniem wyroku TK.
– To Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że ustawa o policji w zakresach dotyczących prowadzenia podsłuchów i monitoringu, korespondencji jest niezgodna z konstytucją. Platforma Obywatelska podjęła działania w ubiegłym roku w Senacie. Komisja senacka – ustawodawcza – podjęła inicjatywę w tym zakresie. I ta nowelizacja, która jest przyjęta przez parlament, która już obowiązuje od lutego, jest zbieżna z pomysłami, które zaproponowała PO. Dlatego dziwi mnie fakt, że opozycja w tej chwili swoje prace – które rozpoczęła – określa mianem „inwigilacji” czy „ustawy inwigilacyjnej”. To jest bardzo ważne, żeby ta ustawa dobrze funkcjonowała i jestem przekonany, że taką opinię wydadzą również komisarze – mówi Wojciech Skurkiewicz.
Z wnioskiem o przygotowanie opinii w tej sprawie do Komisji wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Komisja Wenecka ma przyjąć opinię ws. polskiej ustawy o policji na sesji plenarnej w dniach 10-11 czerwca.
RIRM
radiomaryja, 28 kwietnia 2016r.
Autor: TK