Kolejne szkoły trafią do likwidacji?
Treść
Samorządy chcą zlikwidować 100 szkół podstawowych i 23 gimnazja. Ponadto zamierzają zamknąć lub wygasić 169 szkół ponadgimnazjalnych; 14 szkół ma być przekształconych w filie, a 4 wyłączone z zespołów – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Samorządy chcą również zlikwidować 20 przedszkoli, jeden punkt przedszkolny oraz oddziały przedszkolne funkcjonujące przy 51 szkołach podstawowych.
Poseł Lech Sprawka, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, tłumaczy, że dane te nie uwzględniają szkół przekazywanych stowarzyszeniom czy fundacjom. Dodaje, że na tych decyzjach najbardziej cierpią najmłodsi.
- Jest to wieloletnia kontynuacja bardzo niekorzystnego procesu likwidacji szkół, szczególnie na terenach wiejskich. Jest to przede wszystkim spowodowane bardzo złą sytuacją finansową samorządów. Jest to oczywiście bardzo niekorzystne, szczególnie w przypadku szkół podstawowych – oznacza to znaczne wydłużenie drogi i czasu pobytu poza domem najmniejszych dzieci. Ponadto oznacza to dalszą degradację środowisk wiejskich i małych miasteczek. Powoduje również dewastację tego typu obszarów oraz stopniowe ich wymieranie – mówi poseł Lech Sprawka.
Dotychczas samorządy przekazały do kuratorów oświaty 309 uchwał dotyczących zmian oraz likwidacji szkół od 1 września br.
Zgodnie z przepisami, na przyjęcie uchwał mają czas do 28 lutego, czyli najpóźniej na pół roku przed początkiem nowego roku szkolnego.
Przyjęcie uchwały intencyjnej nie zawsze kończy się likwidacją placówki. Czasami samorządy odstępują od pierwotnego zamiaru.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13.03.2015
Autor: mj