Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne rozwiązania dla polskich przedsiębiorców

Treść

Rząd nie tylko przedstawia nową tarczę – tzw. tarczę finansową – ale uzupełnia też tarczę antykryzysową. Wśród propozycji są ulgi w składkach ZUS dla firm zatrudniających od 10 osób oraz zasiłki dla rolników w kwarantannie.

Jak dotąd złożono 425 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W środę Sejm zajmował się rządowymi propozycjami  rozszerzenia tarczy. W nocy sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła kilkanaście z blisko stu zaproponowanych poprawek.

– M.in. poprawki, które uwalniały ten projekt od zapisów zmian w ustawach systemowych – mówił pos. Henryk Kowalczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W środę opozycja ponownie złożyła kilkadziesiąt bardzo kosztownych poprawek, nie wskazując przy tym źródeł finansowania. Koalicja Obywatelska zażądała m.in. zwolnienia firm z opłat za energię elektryczną i czynsz.  Rządowe pomysły krytykował przewodniczący PO Borys Budka.

– Nie ma tarczy. To jest biurokratyczny zestaw przepisów, które mają utrudnić realną pomoc – stwierdził Borys Budka.

Tymczasem rząd chce, aby z pięćdziesięcioprocentowego zwolnienia na składki ZUS skorzystać mogli przedsiębiorcy zatrudniający do 49 pracowników. Teraz zwolnienie z ZUS-u możliwe jest dla firm zatrudniających do dziewięciu osób. Nadal obowiązuje ograniczenie przychodowe dla samozatrudnionych.

– Wynosi ono trzy średnie krajowe. Uważamy, że jest ono krzywdzące dla pewnej części przedsiębiorców i postulujemy, żeby z tego limitu przychodowego się wycofać – wskazał Kamil Rybikowski, radca prawny Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Agencja Rozwoju Przemysłu oferować będzie małym firmom wsparcie pożyczkowe z 15-miesięczną karencją w spłacie. Środki z tarczy antykryzysowej zabezpieczone będą przed egzekucją komorniczą. Do trzech miesięcy przedłużone zostanie postojowe  dla samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Według prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, należy zakończyć zastój polskich firm.

– Państwo odcięte od podatków długo nie wytrzyma. Trzeba mieć tego świadomość i przestać się oszukiwać, nie jesteśmy w stanie miesiącami nie pracować – zaznaczył Cezary Kaźmierczak.

Lokalnych przedsiębiorców wspierają niektóre samorządy. Władze Jastrzębia-Zdroju przesunęły termin płatności za użytkowanie wieczyste. Niższy czynsz zapłacą przedsiębiorcy w Myślenicach.

– W uzasadnionych przypadkach będzie można starać się o zejście z dotychczasowych wysokości czynszu do poziomu 1 zł plus VAT – powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta.

Zmiany dotyczą również rolników. Osoby w kwarantannie otrzymają 50 proc. średniego wynagrodzenia. Rolnicy już nie płacą składek do KRUS-u za drugi kwartał tego roku.

– Odpowiedzialność rządu w zakresie ekonomii. Dopasowywanie do potrzeb i kierowanie tam tych środków, gdzie są one najbardziej potrzebne, wydaje mi się jak najbardziej optymistyczne – ocenił ekonomista Artur Beń.

Rząd zapewnia, że to nie ostatnie zmiany dla przedsiębiorców. Pomocą zostaną objęci przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność pomiędzy pierwszym lutego a pierwszym marca.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 8 kwietnia 2020

Autor: mj