Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE

Treść

Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przez zaniedbania poprzedniego rządu. Powodem jest niewdrożenie niektórych unijnych przepisów dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa krwi.

KE kwestionuje, m.in. dopuszczalny wiek krwiodawców. Wątpliwości Komisji budzą także wymogi, co do treści rocznego sprawozdania z działalności placówek służby krwi. Termin wdrożenia niektórych przepisów UE do prawa krajowego upłynął w 2005 i w 2006 roku.

Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wśród pilnych działań resortu, wskazał, m.in. kwestie zaniedbań poprzedniego rządu ws. krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Opracowywany jest już nowy projekt ustawy w tej sprawie.

To kolejna haniebna spuścizna zaniedbań po ekipie PO PSL. Nowy rząd musi się z tym uporać – mówi poseł PiS Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

– W ministerstwie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Termin przyjęcia projektu przez rząd planowany jest na pierwszy kwartał 2016 roku. Minister Konstanty Radziwiłł z resortem zdrowia zabrał się do bardzo intensywnej pracy i są tego efekty. Na razie odkrywamy uchybienia, zaniedbania – nie wiem nawet jak to nazwać – to, czego nie wykonała ekipa, która rządziła przez 8 lat. W tej chwili trzeba w sposób absolutnie szybki odkryć najpierw to, czego nie zrobiono i szykować projekty tak, żebyśmy unikali poważnych konsekwencji. Sprawa bezpieczeństwa ludzkiej krwi jest bardzo ważna i jest traktowana jako priorytet –   zaznaczyła poseł Joanna Kopcińska.

W ub. roku liczba dawców wyniosła niespełna 591 590 tys., z czego najmłodszych, poniżej 18 roku życia, było – 62. 

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 12 grudnia 2015

Autor: mj