KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE
Treść
Polska przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przez zaniedbania poprzedniego rządu. Powodem jest niewdrożenie niektórych unijnych przepisów dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa krwi.
KE kwestionuje, m.in. dopuszczalny wiek krwiodawców. Wątpliwości Komisji budzą także wymogi, co do treści rocznego sprawozdania z działalności placówek służby krwi. Termin wdrożenia niektórych przepisów UE do prawa krajowego upłynął w 2005 i w 2006 roku.
Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wśród pilnych działań resortu, wskazał, m.in. kwestie zaniedbań poprzedniego rządu ws. krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Opracowywany jest już nowy projekt ustawy w tej sprawie.
To kolejna haniebna spuścizna zaniedbań po ekipie PO PSL. Nowy rząd musi się z tym uporać – mówi poseł PiS Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.
– W ministerstwie zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Termin przyjęcia projektu przez rząd planowany jest na pierwszy kwartał 2016 roku. Minister Konstanty Radziwiłł z resortem zdrowia zabrał się do bardzo intensywnej pracy i są tego efekty. Na razie odkrywamy uchybienia, zaniedbania – nie wiem nawet jak to nazwać – to, czego nie wykonała ekipa, która rządziła przez 8 lat. W tej chwili trzeba w sposób absolutnie szybki odkryć najpierw to, czego nie zrobiono i szykować projekty tak, żebyśmy unikali poważnych konsekwencji. Sprawa bezpieczeństwa ludzkiej krwi jest bardzo ważna i jest traktowana jako priorytet – zaznaczyła poseł Joanna Kopcińska.
W ub. roku liczba dawców wyniosła niespełna 591 590 tys., z czego najmłodszych, poniżej 18 roku życia, było – 62.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 12 grudnia 2015
Autor: mj