Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kandydaci PiS na prezydentów miast prowadzą kampanię przed II turą wyborów samorządowych

Treść

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji będzie dalej pracować – powiedział jej szef Patryk Jaki, który podsumował także swój wyborczy wynik w Warszawie. Zakończyła się I tura wyborów. Jednak nie dla wszystkich miast oznacza to koniec zmagań o fotel prezydenta.

W wielu miastach wybory zakończyły się w I turze. Tak jest m.in w Warszawie, Katowicach, Toruniu i Łodzi. W stolicy wygrał Rafał Trzaskowski. Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki podziękował wyborcom, którzy zagłosowali i zapowiedział kontynuowanie prac w komisji weryfikacyjnej.

– W tej sytuacji będziemy szukali jakiś nowych rozwiązań, może jakiś nowych rozwiązań prawnych, które sprawią, że będziemy jeszcze skuteczniej pomagać ludziom – mówił Patryk Jaki.

Kampania wyborcza nadal trwa. W Szczecinie Bartłomiej Sochański zmierzy się z obecnym prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem z listy Bezpartyjnych.

– Proszę Państwa, to będzie bardzo interesująca kampania, bo wreszcie będziemy mówić o sprawach bardzo poważnych, a nie o szczegółach, które były przedmiotem kampanii w I turze wyborów – zaznaczył Bartłomiej Sochański.

Walka o fotel prezydenta trwa także w Siedlcach. Tam prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił swojego wsparcia Karolowi Tchórzewskiemu, synowi obecnego ministra energii. Zmierzy się on z kandydatem lokalnego komitetu Bezpartyjne Siedlce Andrzejem Sitnikiem.

– Pan Karol Tchórzewski, niezależnie już od swojego naprawdę znacznego doświadczenia politycznego, które jest potrzebne w rządzeniu takim miastem jak Siedlce, doświadczenia zawodowego, ma także tę bardzo potrzebną dla dobrego rządzenia pomysłowość – wskazał Jarosław Kaczyński.

W Gdańsku o urząd prezydenta powalczy jeszcze obecny prezydent miasta Paweł Adamowicz z Kacprem Płażyńskim. Adamowicz w I turze zwyciężył różnicą 7 proc. głosów. Kacper Płażyński chce spotykać się z mieszkańcami Gdańska, by rozmawiać o tych najważniejszych dla nich sprawach.

– Takich spotkań będzie w dalszym ciągu bardzo wiele, bo myślę, że samorząd też powinien się opierać przede wszystkim na kontakcie bezpośrednim. To jest taka największa wartość tych wyborów samorządowych – powiedział Kacper Płażyński.

Czy kandydat Zjednoczonej Prawicy zwycięży z Pawłem Adamowiczem? Pomorska Platforma Obywatelska zaapelowała o poparcie Adamowicza.

– Zarząd Regionu Pomorskiego apeluje do gdańszczan o liczny udział w wyborach o poparcie Pawła Adamowicza w wyborach na Prezydenta Gdańska 4 listopada! – napisał na Twitterze poseł PO Sławomir Neumann.

Także w Krakowie nastroje są dość gorące. Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy, zapowiedziała, że wdroży program uczący mieszkańców bezpiecznych zachowań w sieci internetowej. Będzie on częścią jej działań w dziedzinie bezpieczeństwa.

– Dzieci dzisiaj lepiej korzystają z internetu niż dorośli. Niestety, jednocześnie z tymi umiejętnościami nie idzie w parze wiedza związana z tym, jakie to może być zagrożenie, z czym ono może się łączyć, jakie może mieć konsekwencje na przyszłość – zaznaczyła Małgorzata Wassermann.  

Małgorzata Wassermann rozdawała mieszkańcom specjalne urządzenia do zasłaniania kamerek internetowych. Powtórzyła także, że w drugiej turze liczy na głosy wyborców, którzy w pierwszej turze nie poszli do urn lub głosowali na pozostałych kandydatów.

Tymczasem Sąd w Krakowie oddalił wniosek Jacka Majchrowskiego przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Szef rządu nie musi prostować swoich słów na temat władz Krakowa i ich walki ze smogiem.

– Ten wyrok jest jakby bardzo sprawiedliwy społecznie, bo to dopiero rząd Mateusza Morawieckiego zwrócił uwagę na problem czystego powietrza w skali kraju. Dał ogromne pieniądze i napisał ogromny program – przypomniała Małgorzata Wassermann.  

Tymczasem trwają rozmowy koalicyjne w sejmikach, w których Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało samodzielnej większości. PSL chce współpracy z PiS nawet tam, gdzie Zjednoczona Prawica wygrała – zapewnił prezes Ludowców w Podlaskiem Stefan Krajewski.

– Na pewno nie będziemy opozycją totalną. Będziemy popierać te inicjatywy i rozwiązania, które mają za zadanie rozwijać nasz region, ale ta współpraca w dużej mierze też zależy od opcji rządzącej – podkreślił Stefan Krajewski.

II tura wyborów już 4 listopada. Przed nami ponad tydzień intensywnej kampanii.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 27 października 2018

Autor: mj

Tagi: Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe