"Kalendarz Niepodległości" z 1939 r. zaprezentowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Treść
„Kalendarz Niepodległości” z 1939 r. został zaprezentowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. To reprint unikalnej publikacji, który powstał we współpracy Kancelarii Prezydenta RP i Archiwum Akt Nowych. Wydanie takiej edycji kalendarza wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
W uroczystości wzięli udział m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz dyr. Archiwum Akt Nowych, Tadeusz Krawczak.
Ta wyjątkowa publikacja zawiera opis niemal 4 tys. wydarzeń z lat 1914-1918. Ukazują one drogę, którą Polska, Polacy przeszli aż do odzyskania wolności – powiedział podczas prezentacji minister Wojciech Kolarski.
– Ta inicjatywa, inicjatywa Kancelarii Prezydenta, pokazuje ideę, która kryje się za prezydencką wizją obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Ten reprint wydawnictwa, który bezpiecznie spoczywa w Archiwum Akt Nowych, to właśnie powód do tego, co było kiedyś, do dawnych wydarzeń, do historii, po to, żeby przypomnieć sobie, jak kształtowały się polskie losy i żeby tę wiedzę wykorzystać dzisiaj. Wykorzystać doświadczenie przeszłych pokoleń do budowy nowoczesnego państwa. Do budowy Polski dla nas, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków – powiedział Wojciech Kolarski.
Egzemplarze reprintu kalendarza będą przekazywane m.in. do szkolnych bibliotek i innych instytucji, które współtworzą obchody stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej.
Przy okazji prezentacji „Kalendarza Niepodległości” z 1939 r. w Pałacu Prezydenckim można było obejrzeć inne cenne dokumenty z Archiwum Akt Nowych.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 3 sierpnia 2018
Autor: mj
Tagi: Niepodległości