Jeden procent na WSKSiM
Treść
Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Nasz Dziennik
Fundacja Nasza Przyszłość będzie mogła od stycznia przyszłego roku gromadzić pieniądze z odpisów podatkowych na funkcjonowanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Chodzi o 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, który każdy z nas może przeznaczyć na jedną z wielu organizacji pożytku publicznego (opp). Te pieniądze przekazujemy przy sporządzaniu rocznego zeznania podatkowego. Do rejestru organizacji pożytku publicznego została wpisana także Fundacja Nasza Przyszłość i to jej pozwala na ubieganie się od stycznia o pieniądze pochodzące z odpisów podatkowych.
Pomagamy uczelni
Już wiadomo, że fundusze pozyskiwane tą drogą zostaną przeznaczone na działalność Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, co wynika z zapisów statutowych Fundacji. – Zadeklarowane środki zostaną przekazane w szczególności na naukę, szkolnictwo wyższe, edukację, oświatę i wychowanie oraz na upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród dzieci i młodzieży – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i założyciel WSKSiM. I wyjaśnia, że utrzymanie uczelni oznacza spore wydatki na kadrę profesorską, administrację, wyposażenie sal wykładowych i laboratoriów, rachunki na utrzymanie budynków uczelnianych. – Nam zależy na dobrych wykładowcach, na stworzeniu studentom jak najlepszych warunków do nauki i odpoczynku, a to generuje duże koszty. Dzięki temu uczelnia się rozwija i to widać, bo WSKSiM należy do najlepszych szkół wyższych w kraju – dodaje dyrektor Radia Maryja.
Ojciec Tadeusz Rydzyk zaznacza, że tych wszystkich zadań nie da się sfinansować tylko z czesnego płaconego przez studentów, bo musiałoby być ono o wiele wyższe niż teraz. Na takie podwyżki nie pozwala jednak sytuacja ekonomiczna polskich rodzin, które z trudem wiążą koniec z końcem i nie jest im łatwo zapewnić fundusze na kształcenie dzieci. WSKSiM ma mecenasów, którzy wspierają finansowo uczelnię, ale ich ofiarność nie zapewnia realizacji wszystkich planów, bo przecież liczba osób mających wolne środki, których część mogą przekazać na takie cele jak edukacja, jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z możliwości, jakie dają odpisy podatkowe.
– W tym przypadku nikt nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Podatek dochodowy przecież i tak musimy zapłacić, ale możemy zdecydować za to, na jaki cel zostanie wydany 1 proc. naszego podatku – wyjaśnia o. Tadeusz Rydzyk. – Pieniądze z odpisów podatkowych są wydawane na różne cele, nie zawsze pożyteczne dla społeczeństwa. A nam zależy na wychowaniu młodego człowieka, bo jaka będzie młodzież, taka będzie przyszłość rodzin, Kościoła i Narodu – podkreśla założyciel WSKSiM.
Grosz do grosza
Fundacja Nasza Przyszłość będzie pomagała darczyńcom toruńskiej uczelni w wypełnianiu zeznań podatkowych. Jak tylko Ministerstwo Finansów wyda rozporządzenie zawierające wzory zeznań podatkowych za 2014 r., na stronach internetowych Fundacji i Radia Maryja znajdą się bezpłatne programy i instrukcje, jak wypełnić formularz PIT. Aby 1 proc. podatku dochodowego trafił na konto Fundacji, trzeba będzie w odpowiednią rubrykę wpisać jej numer KRS – 0000091141 – i kwotę odliczenia. Zazwyczaj te sumy nie są wysokie, ale jeśli grupa darczyńców będzie odpowiednio duża, uda się zebrać poważną kwotę na pomoc dla uczelni.
Ojciec Tadeusz Rydzyk wskazuje, że pieniądze z podatków w pierwszej kolejności będą wydawane na rozwój WSKSiM i pomoc dla studentów. Chodzi np. o to, aby szkoła mogła zwalniać z części lub całości czesnego osoby z najmniej zamożnych rodzin. Ciągły rozwój uczelni umożliwi zaś podnoszenie jej poziomu, zatrudnianie nowych wykładowców, rozszerzanie oferty edukacyjnej dla młodzieży i nie tylko.
Dyrektor Radia Maryja jest przekonany, że nie zabraknie ludzi dobrej woli, którzy w ten sposób wesprą finansowo katolicką uczelnię. Ojciec Tadeusz Rydzyk liczy też na pomoc Rodziny Radia Maryja w rozpropagowaniu inicjatywy Fundacji Nasza Przyszłość. W akcję informowania podatników o możliwości przekazywania 1 proc. podatku na rzecz WSKSiM będą mogły włączyć się różne inne instytucje, biura poselskie, stowarzyszenia czy też osoby prywatne.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Polacy z roku na rok przekazują coraz więcej pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku, przy rozliczaniu podatku dochodowego za 2013 rok, pieniądze dla opp przesłało ponad 12 mln podatników na łączną sumę ponad 506 mln złotych. Zgodnie z prawem, 1 procent swoich danin może przekazać dla organizacji pożytku publicznego podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (także w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy też płacący 19-procentowy podatek liniowy). Dotacja przysługuje tylko organizacjom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, a taki wymóg spełnia Fundacja Nasza Przyszłość.
Krzysztof Losz
Nasz Dziennik, 20 listopada 2014
Autor: mj