Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Inauguracja programu "Dostępność plus" w służbie zdrowia

Treść

Resort zdrowia oficjalnie inauguruje udział w programie „Dostępność plus”. Celem jest wypracowanie standardów, które następnie zostaną wdrożone w 150 placówkach. Wszystko ma kosztować 150 milionów złotych.

Najpierw audyt dostępności. Potem – na jego podstawie – Ministerstwo Zdrowia określi, co trzeba zmienić, by placówki medyczne były bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym.

– Po to rozpoczynamy od audytu, od analizy, aby bardzo dokładnie te potrzeby zidentyfikować, a następnie wypracować sposób, w jaki na nie odpowiemy – mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Ten standard ma być wdrożony w 150 placówkach, 25 szpitalach i 125 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

– Rozpoczynamy od tego, żeby wypracować standard, do którego chcemy dążyć, żeby wypracować pewien poziom, który chcemy osiągnąć, aby wtedy móc powiedzieć, że jest to placówka dostępna – dodał wiceminister.

Resort zdrowia oficjalnie inauguruje swój udział w programie „Dostępność plus”.

– Wszyscy wymieniają dostęp do ochrony zdrowia, dostęp do rehabilitacji, jako jedną z najważniejszych potrzeb dla osób niepełnosprawnych – zaznaczył Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szpitale, które wezmą udział w programie, będą bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Łącznie na ten cel trafi 150 mln zł. Środki pozwolą wybudować podjazdy, widny i zlikwidować wysokie progi. Umożliwią też wykorzystanie nowoczesnych technologii, to m.in. telemedycyna i sztuczna inteligencja.

– Zaletą tego programu jest to, że bardzo szeroko i kompleksowo patrzy na dostępność – wskazał Krzysztof Michałkiewicz.

Szeroko, bo program jest skierowany nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale też seniorów oraz osób, które czasowo mają ograniczone możliwości poruszania się. Współpraca resortu rodziny z resortem zdrowia to nie koniec zmian.

– Realizujemy całą mapę dostępności. Od 1 stycznia ruszył fundusz solidarnościowy, do końca stycznia minister Rafalska ma podpisać plan działań, które będą finansowane w ramach funduszu solidarnościowego – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

To najbliższa przyszłość. Ta dalsza przewiduje współpracę PEFRON-u z Krajowym Ośrodkiem Mobilności Osób Niepełnosprawnych. Tutaj w planach są centra, które z jednej strony pomogą osobom niepełnosprawnym zdobyć prawo jazdy, z drugiej przygotują i przerobią samochody, tak by były dostosowane do potrzeb osób ograniczonych ruchowo.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 31

Autor: mj