II tura wyborów prezydenckich
Treść
- Żeby otrzymać kartę do głosowania musimy przedstawić obwodowej komisji wyborczej dokument ze zdjęciem. Może to być dowód, paszport bądź inny dokument – wyjaśnia Beata Tokaj, sekretarz PKW.
W II turze wygra ten z kandydatów, który otrzyma więcej głosów. W I turze wyborów prezydenckich głos oddało mniej niż połowa uprawnionych. Wielu z nas nie chodzi na wybory z różnych powodów. Czasem jednak to jeden głos może przesądzić o ostatecznym wyniku.
Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, podkreśla, że idąc na wybory spełniamy obywatelski obowiązek. Nie uczestnicząc w nich wycofujemy się z życia publicznego.
- Nie możemy narzekać, nie możemy mieć pretensji w przypadku, kiedy wybrany zostaje ktoś z kogo nie będziemy zadowoleni. To my, jako członkowie tego społeczeństwa, powinniśmy pójść, powinniśmy zdecydować, powinniśmy oddać głos. Musimy być aktywni, musimy włączać się do udziału w życiu społecznym – powiedział dr Bogdan Więckiewicz.
W kraju trwa cisza wyborcza, która zakończy się o godz. 21, po zamknięciu lokali wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej, czyli prowadzenie kampanii wyborczej bądź nakłanianie do głosowania na określonych kandydatów – grozi grzywna. Największa kara – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikowanie w tym czasie sondaży.
II turę wyborów prezydenckich będzie nadzorował Ruch Kontroli Wyborów. W tym dniu wolontariusze i mężowie zaufania ze społecznej organizacji będą zbierać informacje dot. ewentualnych nieprawidłowości. Przy ich wystąpieniu należy zawiadomić policję lub zgłosić zaistniałe nieprawidłowości na numery interwencyjne Ruchu Kontroli Wyborów. [ZOBACZ NUMERY TELEFONÓW] Szczegóły są dostępne na stronie www.stopfalszowaniuwyborow.pl
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 24.05.2015
Autor: mj