Przejdź do treści
Przejdź do stopki

fot. flickr Sejm zajmie się w tym tygodniu zmianami w sądownictwie

Treść

Posłowie powrócą m.in. do rozpatrywania projektu zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami – ich następców wybrałby Sejm.

W sobotę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział poprawkę  dzięki której kandydatów na członków rady będą mogły zgłaszać środowiska sędziów – stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów

Ponadto Sejm ma się zająć projektem noweli prawa o ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS.

Nowelizacja zmienia m.in. model powoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk.

Socjolog prof. Grzegorz Wiński zaznacza, że obecnie środowisko sędziowskie ma większe prawa niż przeciętni obywatele.

– Powiedzmy sobie szczerze, to środowisko ma bardzo dużo nabytych praw, które nie przysługują „zwykłym śmiertelnikom”. Oni te prawa nabywali w różnych okresach dziejowych i faktycznie niektórym być może były nadawane po to, żeby zagwarantować niezależność sędziów i generalnie sądownictwa. Pamiętajmy także o tym, że oni nabyli jako środowisko bardzo dużo praw w okresie komunistycznym. I te nadania mają charakter bardziej kontrowersyjny – mówił prof. Grzegorz Wiński.

W sobotę w Katowicach odbył się Kongres Prawników Polskich, podczas którego uczestnicy mówili, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale nie takiej, jaką proponuje ministerstwo.

Zapowiedzieli powołanie komisji kodyfikacyjnej, która będzie proponowała zmiany w prawie.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 23 maja 2017

Autor: mj

Tagi: fot. flickr Sejm zajmie się w tym tygodniu zmianami w sądownictwie