Przejdź do treści
Przejdź do stopki

E-węgiel, czyli nowy program LP do walki z emisją CO2

Treść

Lasy Państwowe tworzą portal ,,E-węgiel”, który w przyszłości ma być systemem aukcyjnym do handlu emisjami dwutlenku węgla pochłoniętymi przez las.

Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne. Natomiast system może pomóc Polsce realizować cele redukcyjne Unii Europejskiej.

Na portalu znajdą się ,,nadmiarowe” jednostki dwutlenku węgla, jakie zostaną pochłonięte przez tzw. leśne gospodarstwa węglowe.

Gospodarstwa te to koncepcja resortu środowiska, która ma pomóc – zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym ONZ – zmniejszać koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Program miałby ruszyć w 2017 roku, a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami – w 2020 roku.

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, przekonuje, że leśne gospodarstwa węglowe mogą w sumie wychwycić 20 proc. tego, co nasz kraj ma określone w unijnych celach redukcyjnych.

– Po sukcesie, jaki odniósł pan minister Szyszko wraz z panią premier w Nowym Jorku, gdzie podczas podpisania uzgodnień paryskich zaistniały Lasy, myślimy, że od roku 2021 ten system aukcyjny będzie upowszechniony, przynajmniej na terytorium Polski, a zakup takich jednostek pochłoniętej emisji będzie służył wywiązywaniu się podmiotów zużywających węgiel dla celów energetycznych z limitów emisyjnych. Zgodnie z przepisami, pieniądze pozyskiwane ze sprzedaży jednostek pochłoniętej emisji muszą być przeznaczane na ochronę środowiska na terenach niezurbanizowanych, czyli termoizolację i różne przedsięwzięcia w zakresie powstrzymywania emisji niskich źródeł – wyjaśnia Konrad Tomaszewski.

Portal najpierw ma być przeznaczony dla firm i przedsiębiorstw energetycznych. Niewykluczone jednak, że w przyszłości z sytemu mogłyby też korzystać osoby fizyczne.

W środę koncepcja leśnych gospodarstw węglowych będzie przedstawiona na konferencji w Tucznie. W wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także uczestnicy ze Szwecji, Finlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii czy Słowacji.

RIRM

radiomaryja, 26 kwietnia 2016

Autor: TK