Dzień Edukacji Narodowej
Treść
Obchodzimy dziś Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne świętowanie – ze względu na epidemię – będzie przebiegać inaczej niż dotychczas. Choć w większości w formie zdalnej, do nauczycieli, wychowawców, pedagogów, wszystkich pracowników oświaty płyną dziś gorące życzenia.
To będzie nietypowy Dzień Nauczyciela. Świętowanie będzie przebiegać raczej indywidualnie – mówi nauczyciel historii w XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu Robert Pieńkowski.
– Na pewno nie będzie hucznych akademii, występów młodzieży, raczej te spotkania będą bardziej kameralne, bądź też zdalne – zauważa Robert Pieńkowski.
A to z uwagi na bezpieczeństwo zarówno uczniów, nauczycieli, jak i pozostałych pracowników oświaty. Troska w tym zakresie obowiązuje każdego dnia – zapewnia pedagog Agata Tatara.
– Cały czas podkreślamy, jak ważna jest higiena, mycie rąk, przestrzeganie wszelkich procedur związanych z ochroną przed koronawirusem – zaznacza Agata Tatara.
Zorganizowanie jednolitego nauczania dla wszystkich dzieci w dobie pandemii jest wyzwaniem – przyznaje pedagog.
– Wiemy o tym, że są szkoły, które mają zdalne nauczanie, czyli nauczanie online bądź innej formie przybranej przez nauczycieli w danej placówce. Z tym dzisiaj najbardziej muszą uporać się nauczyciele – wskazuje Agata Tatara.
Edukacja w dobie COVID-u to nie jedyna bolączka w systemie oświaty.
– Niewątpliwie problemy czy oczekiwania płacowe nie są nadal w pełni zaspokojone. To jest ten postulat, który nadal oczekuje na spełnienie, aby nauczyciele mieli pełne poczucie godziwej płacy za niewątpliwie ciężką płacę – mówi Robert Pieńkowski.
Za tę właśnie pracę, za wysiłek i trud włożony w edukację oraz wychowanie młodego pokolenia podziękował w specjalnym liście minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
„Chciałbym wyrazić mój największy szacunek i wdzięczność za wytrwałość, entuzjazm oraz profesjonalizm, z jakimi realizują Państwo swoje powołanie zawodowe. (…) Praca nauczyciela to coś więcej niż godziny spędzone przy tablicy. To uwaga poświęcona podopiecznym, a także dbałość o ich ciągły rozwój i bezpieczeństwo. To również dzielenie z uczniami ich sukcesów i porażek, bycie blisko, wspieranie oraz zrozumienie potrzeb” – napisał w liście minister Dariusz Piontkowski.
Przed nami zmiany w resorcie edukacji. Nowym szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki będzie prof. Przemysław Czarnek,
– Wierzę w to, że nowy minister będzie miał nową energię, z nowym otwarciem będą nowe propozycje, nowe możliwości i będzie także wyraźna poprawa chociażby w komunikacji, choć dotychczasowy minister nie sprawdzał się najgorzej – mówi Robert Pieńkowski.
Realny termin na zaprzysiężenie Przemysława Czarnka na stanowisko szefa resortu edukacji i nauki to przyszły tydzień. W tym tygodniu będzie to raczej niemożliwe – informuje rzecznik rządu Piotr Müller.
Prof. Czarnek nie został zaprzysiężony wraz z pozostałymi ministrami ze względu na zakażenie koronawirusem i konieczność poddania się kwarantannie.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 13
Autor: mj