Dzieła pod natchnieniem Ducha Świętego
Treść
Przez te 28 lat istnienia katolickiej rozgłośni powstało wiele dzieł, m.in.: Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej czy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.
Po raz pierwszy głos Radia Maryja dotarł do wielu polskich domów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 1991 roku.
Katolicka rozgłośnia od początku swojego istnienia wiernie stawała przy Ojcu Świętym. Nie dziwią zatem słowa, jakie św. Jan Paweł II skierował właśnie do Rodziny Radia Maryja.
– Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności – mówił Ojciec Święty.
– Gdyby nie Jan Paweł II Radia by nie było – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.
Do spotkań św. Jana Pawła II z dyrektorem Radia Maryja dochodziło wielokrotnie. Także Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Papieża do Watykanu. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1994 roku.
– Cieszę się z tego, że mogę spotkać się z wami w Bazylice św. Piotra, z wami, którzy bezinteresownie poświęcacie tyle czasu i swoje zdolności dla dobra słuchaczy w kraju – podkreślał Jan Paweł II.
Przy Radiu Maryja powstały także inne dzieła. 29 stycznia 1998 r. ukazał się pierwszy numer „Naszego Dziennika”. Obecnie gazeta dostępna jest także w wersji elektronicznej. Publikowane są w niej artykuły dotyczące, m.in. bieżącej polityki, kultury, gospodarki czy wiary. Celem, jaki przyświecał tworzeniu dziennika, było ukazywanie prawdy. Od 15 lutego ukazuje się miesięcznik „Szlachetne zdrowie”. A 12 czerwca 2003 roku wystartowała Telewizja Trwam.
– Każdy ma tremę. Jeszcze na pewno będą różne usterki. Rozpoczynamy Anioł Pański. Godz. 18:00 jest Anioł Pański, zapraszamy serdecznie – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
W 2008 roku powstał oddział telewizji w Chicago. Trzy lata później w Toronto. Od początku istnienia stacji nadawany jest program informacyjny. „Rozmowy Niedokończone”, to z kolei program, w którym czynny udział telefoniczny mogą brać nasi widzowie. W telewizji każdy znajdzie coś dla siebie, są zarówno programy dla dzieci, publicystyczny jak „Polski Punt Widzenia”, interwencyjny – „Po stronie Prawdy”, ale też motoryzacyjny, rolniczy czy „Koncert życzeń”. W tworzenie programu „Westerplatte Młodych” zaangażowani są studenci WSKSiM. Uczelnia została założona w 2001 roku. Kształci młodych ludzi na kierunkach w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to także spory wachlarz kierunków na studiach podyplomowych. Przez Fundację „Nasza Przyszłość” zostały założone prywatne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa w Szczecinku. Placówka jest w czołówce najlepszych szkół w Polsce. Przy toruńskiej uczelni powstaje geotermia. Ciepłownia ma być oddana do użytku już niebawem.
– Czyli na koniec stycznia 2020 roku – zaznacza Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.
Wyjątkowy dla Rodziny Radia Maryja był rok 2016. W Toruniu dokonano konsekracji świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II. Sanktuarium to dar wdzięczności za papieża Polaka. Poświęcenia dokonał specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka, ks. kard. Zenon Grocholewski.
– W dzisiejszym dniu śpiewamy Panu Bogu i Niebu całemu Alleluja. A ludziom z głębokim ukłonem, dzięki – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja
To właśnie w toruńskim sanktuarium jest kaplica pamięci Polaków ratujących Żydów. Przy świątyni powstaje Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Jego budowa ma potrwać do końca 2021 roku. Tuż obok Muzeum powstanie także „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 7 grudnia 2019
Autor: mj