Dziękczynienie nad Wisłą
Treść
Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik
Z o. Piotrem Dettlaffem z Radia Maryja, koordynatorem „Dziękczynienia w Rodzinie”, rozmawia Katarzyna Cegielska
Który to już raz Radio Maryja przygotowuje dla mieszkańców miasta i wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą Toruń, „Dziękczynienie w Rodzinie”?
– W sobotę, 6 września, na terenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu po raz szósty odbędzie się „Dziękczynienie w Rodzinie”. Jest to inicjatywa połączona z ogólnopolską pielgrzymką Rodziny Radia Maryja do świętego Józefa w Kaliszu. Dla wielu osób będzie to także możliwość zobaczenia Radia Maryja, Telewizji Trwam, siedziby WSKSiM oraz wznoszonej wysiłkiem Rodziny Radia Maryja świątyni – wotum wdzięczności za pontyfikat świętego Jana Pawła II. Chcemy doświadczyć piękna spotkania w naszej radiowej rodzinie.
Jakiej liczby uczestników Ojciec się spodziewa?
– W ubiegłym roku w naszym spotkaniu uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Myślę, że w tym roku będzie przynajmniej tyle samo. Przybędą pielgrzymi z różnych zakątków Polski – z gór, ze Śląska, Polski zachodniej, centralnej, wschodniej, północnej – Kaszubi. Podczas naszego „Dziękczynienia w Rodzinie” będziemy mogli doświadczyć piękna całej naszej Ojczyzny.
Czym będzie się charakteryzować tegoroczne dziękczynienie?
– Impreza jest jak zwykle promocją tego, co polskie – polskich zwyczajów, polskiej kultury, stąd obecność zespołów folklorystycznych ze Skalnego Podhala, z Białego Dunajca, z Kaszub, Wielkopolski. W auli uczelni o godzinie 10.00, 11.00 i 12.00 będzie sprawowana Eucharystia. Całej inicjatywie towarzyszą stoiska, na których promujemy zdrową żywność ekologiczną, a także stoiska, na których będzie można zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty folklorystyczne, abyśmy sobie również poprzez strój, haft przypomnieli piękne tradycje naszej Ojczyzny.
Kto będzie gwiazdą wieczoru?
– Na koncercie galowym wystąpi Krzysztof Krawczyk.
W czasie spotkania można też będzie zadbać o zdrowie.
– Od godziny 11.00 będzie czynne miasteczko zdrowia. Będą przeprowadzane bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne dla pań, przewidziano też porady kardiologiczne, diabetologiczne, badania skóry i porady pielęgnacyjne oraz badanie tętniaka jamy brzusznej. Będą także wykłady z zakresu onkologii w auli uczelni. Rejestracja będzie prowadzona na bieżąco, trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i dokument ubezpieczenia.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna CegielskaNasz Dziennik, 28 sierpnia 2014
Autor: mj